Bakan Bilgin asgari ücrete ilişkin iddialı konuştu! İlk haftada bu iş bitecek!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den 1 Aralık'ta başlayacak asgari ücret pazarlıkları öncesi önemli bir açıklama geldi. Bilgin, asgari ücretin daha ilk haftada belirlenebileceğini söyledi.

Finans 23.11.2021 - 11:11 23.11.2021 - 11:11 Ali Parim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 yılı asgari ücret zammı konusuna ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Toplumun tüm kesimlerinin kapsayan asgari ücret anketinin sonuçlarının çarşamba günü netleşeceğini söyleyen Bakan Bilgin, asgari ücret pazarlıklarının aralık ayının sonuna kadar uzamayacağını da açıkladı. 

ANKET SONUÇLARI ÇARŞAMBA GÜNÜ NETLEŞECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin 2 bin 500 kişinin katıldığı anketin 24 Kasım Çarşamba günü sonuçlanacağını ve sonuçları ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaşacağını vurguladı. Bakan Bilgin, "Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim" ifadelerini kullandı.

Bilgin, işverene sağlanan 75 liralık desteğe ilişkin sorulan soruyu ise "O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz" diyerek yanıtladı. 

Bakan Bilgin, 1 Aralık'ta resmi olarak başlayacak asgari ücret pazarlıklarına yönelik de önemli açıklamalar yaptı. Bilgin, pazarlıkların ay sonunu bulmayacağını 1-2 hafta içerisinde tamamlanabileceğini aktardı. Taraflarla, sosyal ortaklarla görüşükdüğünü ve bir uzlaşma noktasına doğru gidildiğini belirten Bilgin, "Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" ifadelerini kullandı. 

Bakan Bilgin, sektörlere göre kademeli asgari ücret belirleneceği yönündeki iddiayı ise yalanladı. "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz" diyen Bilgin, asgari ücretliden vergi alınmaması formülü üzerine çalışma olup olmadığı sorusunu ise "Onu şimdi açıklamıyorum. Tabii biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz" diyerek yanıtladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@