Bakan açıkladı: 25 bin kişiye turizm alanında eğitim ve iş imkânı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitim merkezlerinde bu sene ilk defa turizm alanında eğitim verileceğini açıkladı. Bu sayede turizm sektöründe 25 bin kişinin iş bulması hedefleniyor.

Gündem 01.10.2021 - 14:15 01.10.2021 - 14:19 Mustafa Çokyaşar

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, turizm sektöründe nitelikli personel istihdamını amaçlayan "Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü" bugün imzalandı. İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "İlk defa mesleki eğitim merkezlerinde yabancı dil eğitimi ile ilgili bir başlangıç yapacağız. Yaklaşık 25 bin insanımıza hem turizm alanında eğitim hem de istihdam imkanı kazandırmış olacağız" açıklamasında bulundu.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) temsilcilerinin de davetli olduğu imza töreninde söz alan Özer, özellikle turizm alanındaki insan kaynağı ihtiyacının karşılanması için son 3 yıldır 53 okulda iş birliğine devam ettiklerini söyledi.

Okul sayısı 100'e çıkartılıyor

Törende Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da söz alarak açıklamlarda bulundu.  Salgın nedeniyle turizm sektöründe en büyük sorunun personel sıkıntısı olduğunu dile geitiren Ersoy, nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için 3 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma başlattıklarını aktardı. Ersoy, ayrıca şu anda 52 olan mesleki eğitim okullarının sayısını 100'e çıkaracaklarını bu sayede turizm sektöründe personel açığını en az indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@