Aydın Doğan tekrar sahnede: 'Yeni bir deneyime merhaba' denilerek duyuruldu!

Özellikle son dönemde Hürriyet, Milliyet, Kanal D ve CNN Türk gibi büyük medya kuruluşlarını Demirören Grubu'na satarak adından söz ettiren Aydın Doğan, bankacılık sektörüne geri döndü.

Finans 15.10.2021 - 11:21 15.10.2021 - 11:23 Ali Parim

Türkiye'de özellikle bir dönemin 'en büyük medya grubunun patronu' olarak tanınan Aydın Doğan, uzun bir aradan sonra bankacılık sektörüne yeniden 'merhaba' dedi.

Doğan Grubu bugün gazetelerde tam sayfa ilan yayımlatarak, yeni bir yatırım bankası kurulduğunu kamuoyuna bildirdi. “Doğan Yatırım Bankası Doğan her gün yanınızda” sloganının kullanıldığı ilanda, ayrıca “Yatırım Bankacılığında yeni bir deneyime Merhaba!” ifadelerine de yer verildi. 

doğan yatırım bankası kuruldu

Öte yandan bu, Aydın Doğan'ın ilk bankacılık girişimi değil. Zira 1994'te de İş Bankası'ndan Dışbank'ı satın almıştı. Ancak 2005 yılında Dışbank'ı satarak bankacılık sektörüne veda etmişti.

Doğan Grubu, Doğan Yatırım Bankası'nın kurulması için geçtiğimiz yıl çalışmalara başlamıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na yapılan başvuru, 2020 yılında onaylanmıştı.

Peki yatırım bankacılığı nedir?

Yatırım bankaları özel ve kamu sektör şirketlerine uzun vadeli krediler vererek, bu şirketlerin ticari faaliyetlerinin devamını sağlamak gibi bir görev yürütür.  Bunu ise menkul kıymet ihraç ederek gerçekleştirir.

Yani kendilerine uzun vadeli kaynak sağlamak isteyen işletmeler için tasarruflarını menkul kıymetlerle değerlendirmek isteyen yatırımcılar arasında köprü görevi üstlenir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@