Ayçiçek yağı fiyatlarında sıcak gelişme! Yağ fiyatlarının ne zaman düşeceği belli oldu!

Türkiye'de artan enflasyon oranları ile fiyatı en çok yükselen ürünlerin başında ayçiçek yağı geliyor. Yeni yıl ile birlikte 5 litresi 200 TL'ye dayanan ayçiçek yağı fiyatlarının ne zaman düşeceği araştırılıyor. Ayçiçek yağı fiyatlarında sıcak gelişme! Yağ fiyatlarının ne zaman düşeceği belli oldu!

Ayçiçek yağı fiyatlarında sıcak gelişme! Yağ fiyatlarının ne zaman düşeceği belli oldu!

Ayçiçek yağı fiyatlarında sıcak gelişme! Yağ fiyatlarının ne zaman düşeceği belli oldu! Türkiye'de artan enflasyon oranları ile fiyatı en çok yükselen ürünlerin başında ayçiçek yağı geliyor. Yeni yıl ile birlikte 5 litresi 200 TL'ye dayanan ayçiçek yağı fiyatlarının ne zaman düşeceği araştırılıyor. Vatandaşların en büyük temel ihtiyaçları arasında yer alan ayçiçek yağı ürünleri ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

Artan ayçiçek yağı fiyatları sonrası devlet ayçiçek üretimi gerçekleştirecek çiftçilere destek vereceğini açıklamıştı. Destek alarak arazilerine ayçiçek eken çiftçilerden ise açıklamalar gelmeye başladı. Buna göre bu sene dönümünden 200 kg ayçiçek yağı beklenen üretim ile birlikte ayçiçek yağı fiyatlarının düşüp düşmeyeceği araştırılıyor. Peki ayçiçek yağı fiyatları ne kadar olacak, düşecek mi? İşte detaylar!

Kırıkkale'den yağlık ayçiçeği için güzel haber geldi

Rusya Ukrayna savaşı sonrasında Türkiye'de girilen gıda krizi sonrasında 5 litre fiyatı 200 TL'ye kadar dayanan ayçiçek yağı ürünleri ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Üst üste zam gelen ayçiçek yağı fiyatları sonrasında Kırıkkale'den güzel haberler geldi. Yurt genelinde uzun süre devam eden yağış sonrasında tarlalar bu yaşanan doğal olaylardan olumlu olarak etkilendi.

Yağışların etkili olduğu şehirler arasında yer alan Kırıkkale'de yağlık ayçiçek üretimlerinde yüksek verim beklendiği ifade edildi. Karakeçili ilçesine balı Sulubük köyünde çiftçilik yapan 56 yaşında ki Canbekdede Atay devletten destek alarak 40 dönüm araziye yağlık ayçiçeği ektiğini ifade etti. İşte çiftçi Canbekdede Atay'ın o açıklamaları..

"Devletimizin katkısıyla verdiği tohumla ayçiçeği önerdiler bize. Bizde ekimi yaptık şükürler olsun bu senede iyi gitti. Emeğimizin karşılığını alacağız İnşallah. 40 dönüm araziye ektik. Komşularımıza da önerdik onlarda ekti. Yağmurda iyi şükürler olsun dönümüne 200 kilo bekliyoruz. Artık fiyat alımı nasıl olur bilemeyiz ama verim iyi olduktan sonra fiyat önemli değil. Bizim için verim önemli. Memleketimizin kalkınması için üretim şart. Yağ krizi olduktan sonra Tarım İlçe Müdürümüz Orhan Güvenç ile beraber otururken ‘ben size tohum vereyim’ dedi. Bizde tarlayı hazırladık o zamana kadar da tohum geldi. Yardımcı oldu bizde ektik" dedi.

"Son zamanlarda basında gördüğümüz ve duyduğumuza göre bir tırtıl üremesi çıktı. Şükürler olsun bizim Ayçiçek de tırtıl falan yok. Hiç ilaçlamaya da gerek kalmadı. Güzel çok şükür yaprakları da güzel. Olmadığı da bizim için daha iyi çünkü arılar falanda ilaçlarsak ölecekti. Yazıktır onlarda sebeplensin. Ülkemizin kalkınması için de biz çiftçiler olarak üretmeye devam edeceğiz inşallah" diye konuştu.

Ayçiçek yağı fiyatları ne zaman düşecek?

En çok zamlanan gıda ürünleri arasında yer alan ayçiçek yağı ürünlerinde yapılan yerli üretim ile birlikte fiyatlarda herhangi bir indirim yapılmayacağı ifade edildi. Artan enerji ve maliyetler sonrasında ayçiçek yağı ürünlerinde indirim gelmesi şu an gündemde yer almazken gelecek yerli üretim ile birlikte zam da gelmeyeceği ifade ediliyor.