Ayakkabı üreticileri 8 bin TL maaş verilmesine rağmen işçi bulamıyor

Gaziantep, 1200 ayakkabı üreticisiyle Türkiye'nin ve dünyanın her yerine ihracat yapan ayakkabı üretim şehri. Üreticiler basına yaptığı ortak açıklamada 8 bin lira maaş ile çalıştıracak kalifiyeli işçi bulamadıklarından yakındı.

Gündem 20.11.2021 - 11:28 20.11.2021 - 11:28 Mustafa Çokyaşar

İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en çok ayakkabı üretilen şehri olan Gaziantep'te ciddi bir eleman bulma sorunu yaşanıyor. Ayakkabı üreticileri 8 bin liraya kadar maaşların yükseltilmesine rağmen personel bulamamaktan dolayı dert yanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gaziantepli ayakkabı üreticisi Reşit Köse, ayakkabı üretiminde çoğu işin el ile yapıldığını ve bu nedenlede kalifyeli personele her zaman ihitiyaç duyduklarını söyledi. Doların yükselmesiyle birlikte maliyetlerin arttığını belirten Köse, buna rağmen siparişlarinin çok fazla olduğunu ve yetiştirebilmeleri için elemana ihtiyaç olduklarını belirtti.

Gaziantepli ayakkabı üreticisi Reşit Köse, eleman bulabilmek için maaşları aylık net 8 bin liraya çıkardıklarını buna rağmen işçi bulamadıklarını vurguladı.  Köse, "Türkiye'de işsizlik verileri açıklanıyor ama gerçekten biz ayakkabıcılar her dalda işçi bulma sorunu yaşıyoruz. Çünkü yeni kalifiye eleman bulunmuyor. Şuanda Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi Sitesinde her dalda, her bölümde elemana ihtiyaç var. Gerçekten şuanda ciddi anlamda bir işçi bulma sorunu yaşıyoruz." diyerek işçi bulmada yaşadığı sorunları dile getirdi.

Ayakkabı üreticileri eleman bulunamamasının nedeni olarak bu mesleğe mesleki liselerde önem verilmemesi olarak gösreriyor. Bu nedenle sektörün kalifiye eleman bulma konusunda büyük sorun yaşadığını belirten üreticiler, "Kalifiye elemanlar ortalama haftalık olarak bin 500 TL alıyorlar. Hatta haftalık 2 bin TL'ye yakın ücret alan elamanlarımız var. Aylıkları ortalama olarak 5 ila 8 bin TL arasında değişiyor. Elinden iş gelen, biraz daha iyi iş yapan, işini seven herkes bu sektörde para kazanabiliyor." ifadelerini kullanarak ayakkabıcılık mesleğinin çok kazandıran bir meslek dalı olduğunu dile getirdi.

Haftalık 2 bin TL kazanç mümkün

Üreticiler, net 5 ila 8 bin arasında ücret verilmesine rağmen eleman bulunamadığı yineleyerek,haftalık 2 bin TL kazancın mümkün olduğunu söyledi. Ayakkabı üreciticileri ayrıca bu sorunun ayakkabı sektöründe değil diğer sektördeki işverenlerin de yaşadığını belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@