Atanan öğretmenler hemen göreve başlatılmayacak! Bakan Özer yeni düzenlemenin ilk sinyalini verdi!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen alımlarındaki yeni düzenlemenin ilk sinyalini verdi. Artık atanan öğretmenler direkt göreve başlatılmayacak!

Kamu Haberleri 03.11.2021 - 12:26 03.11.2021 - 12:29 Ali Parim

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yeni ataması yapılacak öğretmenlerle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Bakan Özer, ataması yapılan öğretmenlerin artık direkt göreve başlatılmayacağını,  öncesinde 3 aylık bir eğitime tabi tutulacaklarını söyledi. 

MEB'in 2022 yılı bütçesinin TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Özer, "Yeni aldığımız öğretmenleri direkt okullara öğretmen olarak başlatmaktan ziyade 3 aylık bir eğitim programından geçirme ile ilgili yeni bir çalışmamız var." dedi. Bu çalışmanın eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde yapılan uygulamayla bağlantılı olduğunu dile getiren Özer, yakında bu konunun detaylarının kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi. 

Öte yandan bazı milletvekillerinin KPSS'de birinci olduğu halde atanamayan öğretmenlerle ilgili konuştuğuna dikkat çeken Bakan Özer, önümüzdeki süreçte yapılacak 15 bin öğretmen atamasından sonra, "'KPSS'de birinci oldum ama atanamadım' diye hiçbir şey duymayacaksınız çünkü en az 3 tanesini her alanda mutlaka almış olacağız." dedi. 

Bakan Özer, ayrıca ilk defa 15 bin öğretmenin atamasında KPSS'deki tüm alanlarda öğretmen istihdamına gidildiğini belirterek, "Genelde 80 civarında öğretmen alınırken ilk defa 110 tane alanda öğretmen alımına gittik." ifadelerine yer verdi. 

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

27 Eylül- 8 Ekim tarihleri arasında alınan başvuruların sonucu 31 Ocak’ta açıklanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@