MEB\'in dikkatine! Türkçe Öğretmenleri 5 Bin kontenjan İstiyor Çünkü...

Türkçe öğretmenlerinin Şubat Atamasında ki beklentileri ve gerekçeleri

Memurlar 18.11.2015, 20:29
MEB\'in dikkatine! Türkçe Öğretmenleri 5 Bin kontenjan İstiyor Çünkü...

1. Milli Eğitim Bakanlığı'nın temel aldığı ve OECD ülkelerinin katıldığı, öğrenci başarılarının bilimsel ve uluslararası geçerlilikte ölçüldüğü sınav olan PISA raporları açıkça göstermektedir ki: " Tüm derslerde ve öğrenci başarılarının gelişiminde ilk aşama okuduğunu anlama becerisi dolayısıyla anadili öğrenme süreci (Türkçe dersi) vasıtasıyla ve ilgili derslere katkısıyla olur. Öğrencilerimizde okuduğunu anlama becerisi ve diğer diğer dil becerileri gelişim düzeyi yapılan sınavlarda gelişmiş ülkelerin öğrencilerine oranla oldukça geride kalmıştır. Sorunun çözümü Türkçe Eğitimi alanında yetişmiş öğretmenlerin bu süreçte(derslerde) yeni MEB(2006) Programına uygun etkinlikler ve dört temel dil becerisini gelişimini sağlayan Türkçe eğitmenlerinin yürüteceği bir süreçle olacaktır.

Türkiye'deki öğretim faaliyetlerinin ve akademik sosyal başarısızlığının temelinde yeterli ve nitelikli öğretmen azlığı, etkinliklerin yeterli sürede uzman öğretmenlerce uygulanmaması vardır..."

2. 4+4+4 eğitim sistemine girişle birlikte Türkçe dersi, saat bazında artmış öğrencilerin 5. sınıftan itibaren anadili örenme ve temel dil becerisi ediniminin ancak Türkçe Öğretmenleri tarafından sağlanacağı zaruriyeti doğmuştur.

3. Öğrencilerin yaşam boyu kazanacakları bilişsel, akademik, sosyal tüm becerilerin gelişimini sağlayacak ve tüm kritik süreçleri kapsayan(dil becerileri bağlamında) Türkçe dersleri ücretli öğretmen diye nitelendirilen gerekli akademik donanıma sahip olmayan kişilere bırakılamayacak kadar önemlidir zira bu ülkenin her gencinin dilini doğru bir şekilde öğrenebilmesi edebi hassasiyeti kazanması ancak branş öğretmeni uzmanlığıyla (Türkçe Öğretmeni) sağlanır ve bu her vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Ayrıca ücretli öğretmenlik sistemi eğitimde süreklilik ve kaliteyi düşürmektedir. Sonuç olarak kadrolu daha çok Türkçe öğretmenlerine ihtiyaç vardır.

4. Yeni MEB 2005 öğretim programlarının tümünde yani ortaokul tüm derslerinin (fen bilgisi, sosyal bilgiler... ) öğretim programında Türkçe ‘ye hassasiyet başat unsurdur. "Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmak" programın temel hedefini ve felsefesini oluşturur.

5. Geçmiş yıllarda ne yazık ki sistem değişikliği gerekçesiyle Türkçe derslerine başka branşlardan öğretmen geçişleri olmuş bu anlamda branşımıza geçen yaklaşık 4000 öğretmenle Türkçe öğretmenliği branşımız mağdur edilmiştir. Öğrencilerimizin dersine asıl alanı farklı olan hocalarımız girmeye devam etmektedir. Bu noktada bugün çok sayıda mezunumuz mağdur olmaktadır.

6. Milli Eğitim Bakanlığının 5.sınıfları hazırlık sınıflarına dönüştürmesi projesi sonrası Türkçe dersine olan ihtiyaç fazlasıyla artmıştır. Öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerinin gelişimi, kendilerini doğru bir şekilde ifade eden topluma yararlı bireyler yetiştirilmesi bağlamında odak nokta konumunda bulunan Türkçe dersinin mevcut ders saati sayısını yeterli bulmuyoruz. Anadilin doğru bir şekilde öğrenilmesi, kültürüne, milli değerlerine bağlı ; geçmişinin farkında geleceğe umut dolu ve yaratıcı bakan, dilin kurallarına hakim bireylerin yetiştirilmesi için Türkçe Derslerinin haftada 12 saate çıkarılmasını talep ediyoruz.

Bu bağlamda yeni programı bilen ve programın ruhunu içselleştirmiş ve uygulamaya hazır onlarca Türkçe öğretmeni atama beklemektedir.

KamuGundemi.com olarak bizler de bu talepleri destekliyoruz.

Yorumlar (65)
Gökhan 5 yıl önce
Dilimize sahip çıkalım Türkçeme 5000 kontenjan haktır.
Nahide 5 yıl önce
Güzel Türkçeme 5000 kontanjan istiyoruz
Arif Tekinli 5 yıl önce
Türkçem benim ses bayrağım.Türkçem benim tarihim ,kültürüm,geleceğim
Anadilim can suyu istiyor şubatta 5 bin Türkçeci atansın
Velat Açan 5 yıl önce
Köklü bir dil olan Türkçemiz üç kıtanın konuştuğu Türkçemiz kendi öz yurdunda tüm incilikleriyle öğrenilmelidir. Dilini doğru ve etkili kullanamayan bireyler bırakın derslerdeki başarıyı hayatta başarıyı yakalamaları zordur. Dil becerileri Türkçe dersinde kazandırılır. Ve bunu ancak Türkçe öğrenenleri yapabilir. Bunun eğitmini bir tek biz alıyoruz çünkü. Ve hala okullarda Türkçe derslerine Türkçe öğretmeni olmadığı halde girebilenler var! Bu çok vahimdir! En temek ders, ana ders Türkçede başarı sağlanmadan diğer deslede başarı yakalamak oldukça zayıf bir ihtimaldir. Bu kadar önemli bir dersim öğretmenleri kadrolu ve gerçek Türkçe öğretmeni olmak zorundadır. Tüm açığı bir an önce kapanmalıdır. Bu yüzden en azından bu 2016 Şubat ayında atanacak olan 30 bin öğretmenden en az 5000 kesinlikle güzel dilimiz öz dilimiz TÜRKÇEMİZE verilmelidir. Türkçemiz gereken değeri önce kendi öz yurdunda görmelidir ki daha fazla yükselebilsin ve böylece bir dünya dili haline gelebilsin. Sevdamız Türkçemizi bilimin,fenin, sanatın, edebiyatın, müziğin, matematiğin, teknolojik gelişmelerin dili yapmak elimizdedir! Bunun için gereken dil duyarlılığı ve dilimizi incelikleriyle öğrenebilmek TÜRKÇE dersinden geçmektedir. Sonrası inşAllah dil becerileri gelişmiş bireylerimizin azimli çabalarına bağlıdır. Unutulmamalıdır ki okumayı, öğrenmeyi sevdirecek okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırabilecek bunun üzerinde özenle duracak öğretmen de Türkçe öğretmenidir. Okumayı seven alışkanlık haline getiren nesiller çok iyi işler başarıp devletimizi yükseltecek ve dilimizin bayrağını da yukarılara çekecek dilimizi dünya dili haline getirebilecektir. Bunun için okuma alışkanlığı konusunda kritik dönem olan 8-10 yaş aralığının Türkçe derslerine bu konuya ayrıca eğilebilecek, okuma sevgisi ve alışkanlığını kazandırabilecek, buna özenle önem verecek olan Türkçe Öğretmenleri girmelidir. Yani 3. ve 4.sınıfların derslerine de kesinlikle Türkçe öğretmenleri girmelidir. Ve yine dil hazırlık dönemi yapılmayı düşünülen 5.sınıfta öz dilini çok iyi öğrenemeyenin başka dilleri iyi öğrenemeyeceği bilimsel olarak ispatlanmışken bu 5.sınıf projesinde şüphesiz ki en az 12 saat Türkçeye verilmeli Türkçe öğrenimi olabildiğince sağlamlaştırılmalıdır ki diğer dilleri öğrenirken dil bazında bilincindeki dilin verilerine uyarlayarak öğrenebilsin yoksa ne Türkçeyi ne başka dili öğrenebilen ortaya karışık kelimelerle konuşan, dil bilgisi ve dil inceliklerini bilmeyen çok vahim bir nesil gelecektir. Bunlar iyi tahlil edilmelidir! Dil konusu çok önemlidir. Çok düşünülmeli ve çok dikkatli adımlar atılmalıdır. Sevdamız, güzel dilimiz, ses bayrağımız TÜRKÇEMİZ en az 5000 kontenjanla 2016 Şubat ayındaki 30 bin öğretmen atamasından hak ettiği bu payı almalıdır. Tüm bunlar göz önüne alındığında 5000 atamanın gerçekten TÜRKÇEMİZİN hak ettiği bir kontenjan olduğu ortaya çıkmaktadır.Saygılarımla...
Sümeyye D. 5 yıl önce
Türkçe Öğretmeleri yapılan bu haber için teşekkür eder, haklı davasında Şubat'a doğru emin adımlarla ilerlemektedir. 5BİN ATAMA ŞUBATTA BİZİM VE TÜRKİYENİN GELECEĞİNİN AYDINLANMASI DEMEKTİR. Gerçek açık sayıları ortaya konsun Türkçe gülerse Türkiye güler..
Ebru 5 yıl önce
Ana dilimiz ve ana dersimiz olan Türkçe'ye Şubatta 5bin kontenjan
arjen 5 yıl önce
Türkçe aklın temelidir temeli olmayan akli neyleyim okullarimizi temelsiz birakmayalim.
ilkay 5 yıl önce
Bizi haber yaptığınız için anadili Türkçeye önem verdiğiniz için teşekkürler...
Evet her şey anlamakla başlar ama onemli bir diğer nokta ise anlatmadir. Anlama ve anlatma yemek kadar şu kadar önemli bir durumdur. Çünkü insanoglunun doğası bu iki unsur üzerine kuruludur. Aydınlık yarınlar için birbirini dinleyen nesiller için en önemlisi de anadilini bilen yarınlarımız için Türkçe ogretmenleri 5 bin atama istiyor...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@