Dünyanın Neresinde Olursa Olsun Kendi Sıkıntımız Olarak Görüyoruz

ANKARA(ANKA)- Kadınlarla ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Emine Erdoğan, Türkiye’nin sivil toplumun önemini kavramış ve kadın sorunlarını aşma

Memurlar 02.12.2014, 14:15
Dünyanın Neresinde Olursa Olsun Kendi Sıkıntımız Olarak Görüyoruz

ANKARA(ANKA)- Kadınlarla ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Emine Erdoğan, Türkiye’nin sivil toplumun önemini kavramış ve kadın sorunlarını aşma noktasında dünyanın pek çok ülkesine göre önemli mesafe kat etmiş bir ülke olduğunu ifade ederek, “Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak, ancak bir bilinç devrimiyle mümkün olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kadınlarla ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda öğle yemeğinde bir araya geldi.

Kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte konuklarını karşılayan Emine Erdoğan, yemek öncesinde yaptığı konuşmada, “Hayatı boyunca sivil toplumun önemine inanmış bir vakıf gönüllüsü” olarak sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki ilk misafirlerinin de kadınlar olmasını istediğini söyledi.

-“SİZLER TOPLUMUN ÖNCÜ KADINLARISINIZ”-

Erdoğan konuşmasında “Sizler toplumun öncü kadınlarısınız. Toplumsal meseleler karşısındaki duyarlılıklarınız sizleri bir adım öne çıkarmaktadır” dedi.

Dünyanın bir köye dönüştüğü, iletişimin bu derece arttığı bir zamanda sorumlulukların da arttığına işaret eden Emine Erdoğan, “Artık sıkıntıları görmeme, duymama lüksüne sahip değiliz. Dünyanın neresinde olursa olsun kadınların ve çocukların çektiği sıkıntıları kendi sıkıntımız olarak görüyoruz. Sivil toplum faaliyetleri içinde bulunmak sadece bugünün değil, tarihin de bizlere yüklediği sorumluluk. Ecdadımızın inşa ettiği vakıf medeniyetinin yeni temsilcileri sizlersiniz. Yıllardır içinde bulunduğum vakıf faaliyetleriyle ben de kendimi sizlerle beraber bu zincirin bir halkası olarak görüyorum. Sivil toplum, takdir edersiniz ki tek başımıza yapamadığımızı hep birlikte yapabilme gücü demektir. Türkiye’nin geleceği adına bugün bu iş birliğinize daha çok ihtiyacımız var. Devlet-sivil toplum iş birliği modern devletin de bir gereği ve aynı zamanda en büyük gücü. Ülkemizde kadınların karşı karşıya kaldığı sorunları el birliğiyle aşabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

- “TÜRKİYE’YE SIĞINAN KADIN VE ÇOCUKLARA YARDIMLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”-

 Esed rejiminden ve IŞİD teröründen kaçarak Türkiye’ye sığınan kadın ve çocukların, ilgiye muhtaç olduğunu vurgulayan Bayan Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Avrupa sadece 130 bin civarında mülteciye ev sahipliği yapıyorken devletimiz, 1,6 milyon civarında barınmacı için bugüne kadar 5 milyar dolara yakın harcama yaptı. Burada, dünya ülkelerinin bize verdiği destek ise sadece 200 milyon dolar civarındadır. Biz bu yardımlarımızı sivil toplumun da desteğiyle inşallah bundan sonra da sürdüreceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun, din, dil ve etnisite ayrımı yapmadan şiddete, istismara ve insanlık dışı muameleye maruz kalan tüm kadınlara ve çocuklara el uzatmaya tabii ki devam edeceğiz. Mağdur ve mazlum kadınlar yanında ülkemizin tüm kadınları için yapmamız gereken çok şey var. Eğitim, sağlık, kültür alanında kadınlarımızın bilincini artıracak, hayatına kalite katacak çalışmalar hep birlikte imza atacağımıza gönülden inanıyorum. Kadının siyasete katılımını teşvik etmek, karar mekanizmalarında daha çok yer almasına alan açmak ve ekonomik gücünü artırmak noktasında daha çok çalışmamız gerekiyor.”

“AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÖNLEME KONUSUNDA PROAKTİF ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ”

Gittikçe yara alan aile kurumunu güçlendirmek konusunda yapılacakların sınırı olmadığını söyleyen Emine Erdoğan, ailenin toplumun en temel çekirdeği olduğunu, geleceğin ancak sağlıklı ve mutlu aile yapıları üzerine inşa edilebileceğini kaydetti.

Emine Erdoğan, aile içi şiddete maruz kalan kadın ve çocukların adına aile içi şiddeti önleme konusunda da daha proaktif çözümler üretilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu süreçte, kadının doğuştan sahip olduğu hakların sorunlu algılara kurban edildiğine şahit olabiliyoruz. Toplumun erkeğe yüklediği kimi rollerin, erkeği şiddete meyilli, kaba ve merhametsiz davranmaya yönelttiğini görüyoruz. Dinî olarak da temeli bulunmayan bir takım anlayışlar zaman zaman ailelerin huzuruna gölge düşürebiliyor. Oysa aile içinde adalet üzerine inşa edilmiş bir kadın-erkek ilişkisi mutlu ve sağlam bir ailenin en büyük teminatıdır. Kadınıyla, erkeğiyle tüm toplumu bu konuda daha çok düşünmeye davet etmeliyiz kanaatindeyim” dedi.

Emine Erdoğan’ın kadınlarla ilgili çalışma yürüten STK temsilcilerine verdiği yemeğe, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da katıldı.(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@