Aşı Yasakları Açıklanacaktı! Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Ertelendi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında aşı olmayanlara yönelik kararlar ele alınacaktı. Ancak toplantının ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. 

Gündem 02.08.2021 - 09:57 02.08.2021 - 09:57 Mustafa Karagöz

Aşı olmayanlara yasakların uygulanması, yangın ve sel gibi doğal afetler ile güvenlik konularının ele alınacağı Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında erteleme kararı çıktı. Toplantıya ilişkin son gelişmeler ve öne çıkan yeni tarih ise şöyle;

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISINA ERTELEME KARARI

Hatırlanacağı üzere 1 Temmuz tarihinde başlayan normalleşme ve tam açılma sürecinde günlük vaka sayıları çok düşük seviyelere gerilemişti. Daha sonraki dönemde de yaşanan gelişmeler ile vaka sayılarında kontrol sağlanmıştı. Ancak yasakların kaldırılması, turizm sezonunun başlaması, kurban bayramı süreci nedeniyle vaka sayıları çok yükseldi. 

4 bin 5 bin günlük vaka sayılarının ardından yeniden 20 bin, 21 bin bandına çıkması yasakların yeniden uygulanabileceği iddialarını gündeme taşıdı. Gündemde yer alan bir diğer iddia ise aşı olmayanlara yönelik tedbir önlemleri oldu. Bilim Kurulu Toplantısından yasakların aşı olmayanlara yönelik olması tavsiyesi çıktı. Bu çerçevede aşı olmayanların kalabalık ortamlara alınmaması,etkinliklere katılmalarına izin verilmemesi, sinema, tiyatro, AVM gibi alanlara girişlerinin engellenmesi gündeme geldi. 
Cumhurbaşkanlığı Kabinesine iletilen tavsiye kararlarının ise yeni hafta başında ele alınması bekleniyordu. Ancak elde son bilgilerde kabine toplantısının ertelendiği duyuruldu. Ancak NTV'nin geçtiği habere göre, bugün olması beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. Anadolu Ajansı da, gece yarısı yayımladığı gündem özetinde kabine toplantısına dair bilgi geçmedi. 

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında görüşecek konuların başında vaka sayıları sonrası yeni tedbir önlemleri ile Bilim Kurulu'nun aşı olmayanlara yönelik tavsiye kararları ele alınacak. Ayrıca güvenlik dış ilişkiler ve yaşanan afet konuları da görüşülecek.

BİR SONRAKİ KABİNE NE ZAMAN?

Kabine toplantısının 2 Ağustos Pazartesi gerçekleştirilmesi bekleniyordu. Ancak toplantının ertelendiğine dair iddiaların basında yer almasının ardından yeni toplantı tarihi merak edilmeye başlandı. Daha önce bir kez daha ertelenen toplantının ikinci defa ertelenmesinin ardından önümüzdeki hafta içerisinde yapılması bekleniyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@