Aşı Olmayana Yasak Gelecek Mi? Beklenen Açıklama Geldi

Aşı olmayanlara ek yasakların olup olmayacağına dair gündemde yer alan iddialara Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Kurban bayramının ardından başlayan süreçte vaka sayıları çok hızlı bir artış göstermişti. Kurban bayramı tatili, turizm faaliyetleri ve tam açılma sürecinin etkileriyle günlük vaka sayıları 5 bin seviyesinden 22 bin bandına çıktı. 

AŞI OLMAYANLARA YASAK AÇIKLAMASI

Günlük vaka sayılarının çok yükselmesiyle birlikte kamuoyunda aşı olmayanlara yönelik yeni tedbirlerin gelebileceği iddiaları yer almıştı. Bu iddialar son dönemde daha sık dile getirilmeye başlanmış hatta bilim kurulundan konuya ilişkin tavsiye kararı çıkmıştı. 

Bilim Kurulu'ndan gelen tavsiye kararında henüz aşı yaptırmamış olanların sosyal etkinliklere girişlerinin kısıtlanması öngörüldü. Bu kapsamda aşı olmayanların konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklerin yanında alışveriş merkezlerine, AVM'lere girişlerin engellenmesi talep edildi. Bilim Kurulu'ndan çıkan tavsiye kararının ise Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında sunulmasına karar verildi. Vaka sayılarında yaşanan hızlı artışların ardından bu tavsiye kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yasak Açıklaması 

Cumhurbaşkanı Erdoğan gün içinde yapmış olduğu konuşmasında vaka sayılarında yaşanan ani artışa değindi. Bayramdaki yaşam tarzının tüm süreci değiştirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoüan aşı olmayanlara yasak uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin de açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu tedbirler ve yasaklara dair önerilerin kabine toplantısında ele alınacağını ifade ettiği konuşmasında "Bayramdaki halkımızın yaşam tarzı her şeyi tersine çevirdi.Bunu lehimize çevirmeliyiz. Bütün tedbirlerimizi alıyoruz, normalleşmeyi hızlandırmanın mücadelesinde olacağız. İlk kabine toplantısında konuşacağız." ifadelerini kullandı. 

Salgınla mücadeleye dair ayrıca hastane konusunda da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastane konusunda herhangi sıkıntı olmadığını, Türkiye'nin bu noktada çok aktif olduğunu ifade etti. 

HABERİ PAYLAŞ: