Asgari ücrette zam oyunu! 5 bin 500 TL'lik maaşlara 1500 TL'lik kriz eksik yattı

Asgari ücretle çalışanlar için ara zam ilaç gibi gelmişti. Ancak bazı işverenler için ortaya atılan bazı iddialar vatandaşların bu konuda mağdur edildiği yönünde. Cumhur İttifakı ortağı Destici de bu konuda tespitleri olduğunu ve gerekli mercilere taşıyacaklarını söyledi.

Asgari ücrette zam oyunu! 5 bin 500 TL'lik maaşlara 1500 TL'lik kriz eksik yattı

Hükümet asgari ücret için 2022'de yasa değişikliğine giderek ara zam uygulanmasına karar verdi. Asgari ücrete sene başında yapılan zammın ardından sene ortasında da artış yapıldı.

Aralık ayında 2.825 TL maaş alan asgari ücretliler Ocak ayından itibaren 4.250 TL maaş almaya başladılar. Enflasyon oranları sonrası asgari ücretlilerin maaşları 5.500 TL'ye yükseldi.

İŞVERENLERDEN ASGARİ ÜCRET OYUNU

Asgari ücrete son yapılan yüzde 30'luk ara zam sonrası ise bazı iddialar gündeme gelmişti.

Zammın hemen ardından bazı işverenlerin çalışanları ile masaya oturduğu ve maaşların banka hesaplarına 5 bin 500 TL olarak ödeneceği ancak bu rakamın bir miktarının geri iade edilmesini istedikleri iddia edilmişti.

Bu iddialara bir yenisi daha eklendi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'de bu konu hakkında konuştu. Samsun'da bir programda yer alan Destici asgari ücretle çalışan vatandaşların bazı sorunlar yaşadıklarını ve bu sorunların denetimler kapsamında çözülmesi gerektiğini söyledi.

Destici kendilerine gelen bazı iddialar olduğunu ifade ederek "Bazı işverenlerin sigorta primi asgari ücret üzerinden yatırılan bazı çalışanlarımıza asgari ücretin altında bir maaş ödediğini duyduk maalesef. Asgari ücret 5 bin 500 lira ama çalışanına 4 bin lira ya da 3 bin 500 lira veriyor, bankaya 5 bin 500 lira yatırıyor daha sonra çalışanından 1000 lirasını, 1500 lirasını geri alıyor." dedi. Asgari ücrette yapılan bu oyunun denetim zafiyetinin bir sonuuc olduğunu ifade eden BBP Lideri çalışanların haklarının yenmemesi için buna müsade edilmemesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücrette oyun hakkında Destici "Bu tür denetimlerin daha da sıklaştırılması ve asla buna müsaade edilmemesi, çalışan kardeşlerimizin hakkının yenmemesi, alın terinin karşılığı neyse devlet ne açıklamışsa asgari ücret olarak işçi çalıştıranlar en az o ücreti işçisine vermekle yükümlüdür." ifadelerine de yer verdi.

Konuşmasını ise bu konuda atılabilecek her adımları atacağını ve konuyu tüm mercilere taşıyacağını söyledi.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN DE KOMİSYON ÖNERİSİ

Mustafa Destici konuşmasında ayrıca emekli maaşları için de bir komisyon kurulması önerisinde bulundu. Maaşların belirlenmesinde bu komisyonun etkin olmasını isteyen Destici "BBP olarak teklifimiz, madem 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından TÜRK-İŞ tarafından nasıl asgari ücret tespit komisyonu bir asgari ücret belirliyorsa o zaman açlık ve yoksulluk sınırı da oluşturulacak bir komisyon tarafından belirlensin ve bu tartışma bitsin. Buna göre de bir hane geliri planlaması yapılsın." dedi.

Destici sözlerini ise devletin vatandaşları koruması gerektiğini tek maaş giren evi desteklemesini ve açlık sınırın üzerinde gelir sağlanması gerektiğini de söyledi.