Asgari ücrete yıllık değil, 6 ayda bir zam yapılacak! Milyonlarca asgari ücretli bu teklife kilitlendi!

Büyük Birlik Partisi lideri Mustafa Destici'den milyonlarca asgari ücretliyi sevindirecek bomba bir teklif geldi. Asgari ücretin 6 ayda bir belirlenmesi gerektiğini söyleyen Destici, ayrıca asgari ücrete ne kadar zam yapılması gerektiğine ilişkin de dikkat çeken sözler sarf etti.

Finans 03.11.2021 - 13:44 03.11.2021 - 13:48 Ali Parim

Bugün enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte gözler yeniden 2022 yılı için asgari ücrete yapılacak zam oranına çevrildi. Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesinde de Büyük Birlik Partisi lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken bir öneri geldi. Asgari ücretin yıllık değil, 6 ayda bir belirlenmesinin artık bir zaruret olduğunu belirten Mustafa Destici, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti;

"BU ARTIK BİR ZARURET  HALİNE GELMİŞTİR"

"Asgari ücret 2022 yılından itibaren artık yıllık değil, 6 aylık olarak belirlenmelidir. Neden bunu söylüyorum? Döviz bazında baktığımızda asgari ücretlinin eline geçen rakam 87 dolar erimiş. Yani 835 TL kaybı var asgari ücretlinin. Yani aldığı 2.825 lira 1.990 liraya düşmüş. Bugün açıklanan rakamları dikkate alarak enflasyon hesabıyla baktığımızda, enflasyon karşısında da yüzde 20 erimiş ve asgari üctetlinin cebinden 570 lira çıkmış. Yani bu hesaba göre de baktığımızda yine 2.200 liralar seviyesine düşmüş. Hayat pahalılığı açısından baktığımızda yine 840 lira eksilmiş olduğunu görüyoruz. Burada da yine 2.000 liranın altına düştüğünü görüyoruz. Onun için bu artık bir zaruret haline gelmiştir."

"ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI YÜZDE 30'UN ALTINDA OLMAMALIDIR"

Diğer memur maaşlarında, toplu sözleşmelerinde, kamu işçilerindeki gibi asgari ücretliler için de 6 ayda bir Tespit Komisyonu toplanması gerektiğini söyleyen Destici, ayrıca asgari ücret zam oranına ilişkin de düşüncelerini paylaştı. 

"Artış gıda fiyatlarındaki yüzde 30'un altında olmamalıdır. Hele ki bütçe giderlerindeki artış oranının altında da olmamalıdır." diyen Büyük Birlik Partisi lideri, önümüzdeki günlerde bununla ilgili önerecekleri net rakamı kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@