Asgari ücrete yapılacak zam kadar önemli! Cebinize 751 lira daha fazla para girecek!

Cumhur İttifakı üyelerinin milyonlarca asgari ücretlinin cebini büyük ölçüde rahatlatacak bir çalışma yaptığı iddia edildi. Eğer bu çalışma sonuçlanırsa, asgari ücretlinin maaşında bir anda 751 liraya kadar artış yaşanacak.

Finans 14.11.2021 - 09:40 14.11.2021 - 09:40 Ali Parim

Aralık ayındaki asgari ücret pazarlıkları öncesinde 2022 yılı asgari ücret zammının ne kadar olacağının yanı sıra asgari ücretliye vergi düzenlemesi yapılıp yapılmayacağı da merak ediliyor. Son günlerde asgari ücretten verginin kaldırılacağı yönünde basına sık sık haberler yansıyor. Son olarak Türkiye gazetesi bu konuya ilişkin dikkat çeken bir haber yaptı.

Cevdet Fırat Ağdoğmuş imzalı haberde, Cumhur İttifakı ortaklarının asgari ücretten verginin kaldırılması için çalışma yürüttüğünü vurgulandı. Söz konusu habere göre; asgari ücret pazarlığı yaklaşırken, Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP, asgari ücretten verginin kaldırılması konusunda çalışıyor. Hâlihazırda brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruş. Bu rakam üzerinden ücretten yüzde 14 SGK primi, yüzde 1 İşsizlik Sigortası primi, yüzde 15 gelir vergisi, yüzde 0,759 oranında da damga vergisi kesiliyor. Kesintiler toplamı ise 751 lira 60 kuruş olarak hesaplanırken, net asgari ücret de 2 bin 825 lira 90 kuruş oluyor. Bu hesaba göre, vergilerin bazılarının veya tamamının kaldırılması durumunda maaşlarda 751 liraya kadar ücret artışı söz konusu olacak. 

Buradan da anlaşılacağı üzere asgari ücrete yapılacak zam kadar asgari ücretten vergi alınmaması da vatandaşın cebini önemli ölçüde rahatlatacak. Asgari ücretten vergi alınıp alınmayacağı konusu önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@