Asgari ücrete ilişkin son gelişmeler: Türk-İş bu hesapla pazarlığa oturacak!

Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari ücrete yapılacak zamma yönelik hükümetin ve Türk-İş'in aklındaki hesap ortaya çıkmaya başladı. Asgari ücrete ilişkin tarafların ve vatandaşların beklentileri ne? İşte detaylar...

Finans 09.11.2021 - 10:26 09.11.2021 - 10:28 Ali Parim

Aralık ayında gerçekleşmesi ön görülen Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına sayılı günler kala tarafların asgari ücrete ilişkin tutumları da netleşmeye başladı. Bilindiği üzere hükümet kanadından son günlerde 'memnun edecek' bir asgari ücret zammı olacağına ilişkin açıklamalar gelse de rakam telaffuz etmekten daima kaçınıldı. Hükümete yakın gazeteciler ise 2022 yılı için asgari ücretin 3.500 ila 3.700 lira gibi bir tutar olacağını dillendirmeye başladı.

Özellikle son günlerde ekonomideki gidişat nedeniyle asgari ücrete yüklü bir zam yapılması milyonlarca vatandaşın beklentisi... Ekonomistler de 2016 yılındaki gibi hatta daha yüksek bir zam yapılacağı tahminlerini paylaşıyor. 

TÜRK-İŞ'İN MASASINDAKİ HESAP

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve bu senenin '45 seneye bedel bir sene' olduğunu ifade etmişti. Başkan Atalay, bu nedenle vatandaşı memnun edecek bir tablonun ortaya çıkması gerektiğini söylemişti. 

Basına yansıyan son bilgilere göre; Türk-İş'in son araştırmasında bekar bir çalışanın yaşayabilmesi için aylık en az 3 bin 772 lira maaş alması gerektiği bilgisi yer alıyor. Enflasyondaki artışla birlikte makasın bin liraya ulaşacağına dikkat çekiliyor. Türk-İş, masaya bu hesapla oturacak. Makasın “kısmen değil tamamen” ortadan kaldırılması talep edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@