Asgari ücrete en az yüzde 30 zam gelecek ama... Fatih Altaylı'dan dikkat çeken yazı!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ya konuşan 'Türk sanayinin önde gelen isimlerinden birisi', asgari ücretin en az yüzde 30 artacağını ancak silsile halinde zamların da gelmeye başlayacağını söyledi.

Finans 14.10.2021 - 12:57 14.10.2021 - 12:58

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesine "Türk sanayinin önde gelen isimlerinden birisiyle" arasında geçen diyalogları taşıdı. İsmini vermediği iş insanın ekonomiye ilişkin endişelerini kendisine anlattığını ifade eden Altaylı, iş insanının asgari ücretin ne olacağı konusundaki tahminini de okurlarıyla paylaştı. 

Altaylı'ya konuşan iş insanı, mutfaktaki enflasyonun yüzde 29 seviyesinde olduğunu ifade ederek, sendikaların asgari ücret komisyonlarında devletten en az yüzde 30 zam isteyecekleri yorumunu yaptı.

Devletin bu zammı vermek zorunda olduğunu dile getiren iş insanı, ardından "Asgari ücrete yüzde 30 zam gelince bu silsile halinde zam demek. Maliyetlerin üzerine bir de bu binecek." ifadelerini kullandı. 

İş insanı, Türkiye'nin son dönemde ihracatının arttığını ancak bu artışın işçinin alın teri üzerinden olduğunu da vurguladı. "Peki nereye kadar bu alın teri ihracatını sürdüreceğiz?" sorusunu soran iş insanı, ardından "Asgari ücret 300 dolara düştü. Bir de kayıt dışı istihdam var. İhracatı bu ayakta tutuyor. Kur falan değil. Peki hayalimizdeki Türkiye bu mu! Boğaz tokluğuna çalışan insanlar mı!" ifadelelerini de kullandı.