Asgari ücret pazarlığı öncesi 5 bin TL çağrısı! Daha az bir maaşla geçinmek imkansız!

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, asgari ücret pazarlıkları öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir çağrı yaparak, yüzde 40 zam yapılması ve asgari ücretin 5 bin TL olması gerektiğini söyledi.

Finans 24.11.2021 - 13:44 24.11.2021 - 13:44 Ali Parim

Doların 12 TL'yi geçmesinin ardından zamlar da arka arkaya gelmeye başladı. Alım gücü iyice düşen vatandaşlar için de 2022 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranı daha fazla önem kazandı. Son günlerde asgari ücretin 3.500-4.000 TL arasında bir rakam olacağı dillendirilse de bu rakamın da asgari ücretliyi rahatlatmayacağı ortada... 

Habertürk yazarı Nagehan Alçı da bugünkü küşesine asgari ücret zammını taşıyarak, en az yüzde 40 zam yapılması gerektiğini yazdı. Doların 12 TL'yi geçtiğini, fiyatların uçtuğunu belirten Alçı, "Bu ülkede şu anki ortalama işçi, memur ve emekli maaşıyla geçinmek mümkün değil. Aynı şekilde özel sektörde asgari ücretle yaşayan milyonlarca emekçinin de geçinmesi olanaksız." ifadelerini kullandı.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Nagehan Alçı, "Sayın Erdoğan lütfen aileleriyle beraber toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan işçileri, memurları ve emeklileri 2022 senesine girerken mutlu edin. Yüzde 40 gibi hatırı sayılır bir zam müjdesi açıklayın. Ayrıca milyonlarca özel sektör emekçisini ilgilendiren asgari ücreti de 5 bin TL olarak ilan edin lütfen… Bir insanın bugünkü Türkiye ortamında hele ki büyük şehirlerde 5 bin TL’nin altında bir maaşla geçinmesi imkansız, bunu siz de biliyorsunuz." diye yazdı.

Asgari ücretin 5 bin TL olması gerektiğinin bir kez daha altını çizen Alçı, işverenin de bu rakama uymak zorunda olduğunu vurguladı. Alçı ayrıca devletin de asgari ücretten aldığı vergiyi en aza indirerek işvereni rahatlarması gerektiğini de aktardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@