Asgari ücret ne kadar olacak? Hükümetin 2022 asgari ücret yorumu

Aralık ayına yaklaşılırken milyonlarca vatandaş, 2022 yılı için asgari ücrete yapılacak zamma kilitlendi. Peki hükümet asgari ücret için ne düşünüyor? İşte AK Partili yetkililerin asgari ücret değerlendirmeleri...

Finans 13.11.2021 - 18:56 13.11.2021 - 18:56 Mustafa Çokyaşar

Son aylarda birçok kaleme zam üzerine zam yapılırken, alım gücü düşen vatandaşlar 2022 yılında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını daha fazla merak etmeye başladı. Aralık ayında yapılacak zam pazarlıkları öncesinde işçi ve işveren temsilcilerinin yanı sıra hükümetin aklındaki asgari ücret tutarına ilişkin değerlendirmeler de gelmeye başladı.

Son günlerde özellikle asgari ücretin 3.500 ila 3.600 lira arasında bir rakam olacağı düşüncesi hakim. İktidara yakın basın kuruluşlarında da buna yakın rakamlar dile getiriliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde TGRT Haber'de Cem Küçük ile Aslı Hünel'in sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, bu yıl ki zam oranının 19 yıllık AK Parti iktidarı döneminde en üst seviyede belirlenen bir zam olacağını dile getirdi. Cem Küçük'ün ısrarla sorduğu "Asgari ücret 4.000 lira olur mu?" şeklindeki soruya ise Özkan, "Anlattıklarımızdan çıkabilecek sonuç buraları gösteriyor." diyerek yanıt verdi. Cem Küçük de ardından bir enflasyon hesabı yaparak, "4.000 bin lira gibi bir rakam üzerinde çalışıyorsunuz diye anladım ben." değerlendirmesini yaptı.

NUMAN KURTULMUŞ: FEVKALADE ÖNEMLİ BİR GELİŞMEYİ ORTAYA KOYACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Akit TV canlı yayınında konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise "Asgari ücrette emekçilerimizin beklentilerini karşılayacak, milletimizin tamamının da 'tamam bu hakkaniyete uygun' diyeceği fevkalade önemli bir gelişmeyi ortaya koyacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

AK Parti cephesinden gelen yorumlara bakıldığında vatandaşı memnun edecek bir asgari ücret rakamı ortaya çıkacak gibi duruyor. Ancak biraz önce de ifade ettiğimiz üzere 3.500 ila 3.600 arasında bir rakam çok konuşuluyor. Yüzde 25'lik zam yapılsa, 2022 yılında brüt asgari ücretin 4.471 TL'ye net asgari ücret ise 3.532 TL'ye çıkıyor. Yüzde 30'luk zamma göre ise brüt asgari ücret 4.650 TL'ye, net asgari ücret ise 3.673 liraya çıkıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@