Artık bekara değil kredi notu düşük olana ev verilmiyor: Kiracılar isyanda!

Bekara, öğrenciye, çok çocuklu aileye ev vermeme döneminden kredi notu ve kefil ile ev kiralama dönemine geçildi. Ev sahiplerinin konut yetersizliğini suiistimal etmesi, kiracıları isyan ettirdi.

Gündem 12.10.2021 - 15:21 12.10.2021 - 15:51 Ali Parim

Bazı kentlerde konut yetersizliği nedeniyle giderek artan kiralık ev bulma sıkıntısı, hem kira fiyatlarını arttırdı hem de "bekara, öğrenciye ev vermeme" dönemini yeni bir aşamaya taşıdı. Kimi ev sahipleri evlerini açık arttırma usulüyle kiraya vermeye çalışırken kimileri ise kiracıdan kefil ya da kredi notu şartı aramaya başladı.

Sabah gazetesinden Seda Tabak, yaşan kiralık ev sorununa ilişkin dikkat çeken bir haber yaptı. Tabak'ın haberine göre; kiralık konut sıkıntısıdan kaynaklanan fahiş artışlar nedeniyle uygun fiyatlı kiralık ev bulmak neredeyse imkansız bir hal aldı. Özellik büyük kentlerde yaşanan kiralık ev sıkıntısını ev sahipleri de suistimal etmeye başladı. Evini açık artırma usulüne göre kiralayanların yanı sıra bazı ev sahipleri de kefil ya da kredi notuna göre ev kiralamaya başladı.

Seda Tabak'a konuşan Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, ev sahibinin kiracıya ne iş yaptığını, evli olup olmadığını ya da çocuk sayısını sormasının daha önce alışılmış durumlar olduğunu ancak son aylarda gayrimenkul sektöründe yaşanan kriz nedeniyle, ev sahiplerinin bu soruları geçerek bankalar gibi kiracıdan kredi notu sormaya başadığını vurguladı.

Son dönemde emlak fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle ev sahiplerinin elinin güçlendiğine dikkat çeken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan ise ev sahiplerini kendilerini güvence altına almak için kiracıdan kefil istemesi olayının yeniden gündeme geldiğini aktardı.

"Bir de bankalardan kredi notu istiyorlar, hatta bazı ev sahipleri kredi kartında herhangi bir gecikme var mı diye görmek istiyor." diyen Akdoğan açık arttırma yönteminin de şu günlerde gündemde olduğunu ifade etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@