Araç sahipleri 1 Aralık'a dikkat! Cezası 835 lira... Kış lastikleri hangi araçlar için zorunlu?

1 Aralık itibarıyla başlayacak olan kış lastiği zorunlu olacak. Kış lastiği takmayan araçlara 835 lira ceza kesiliyor. Bu cezanın Ocak 2022'den itibaren 1.140 lira olma ihtimali bulunuyor.

Gündem 05.11.2021 - 12:54 05.11.2021 - 12:54 Mustafa Çokyaşar

Karlı, buzlu ve yağmurlu zeminlerde standart lastiğe göre daha iyi yol tutuş ve fren mesafesi sağladığı için kış lastiği uygulaması yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar için 1 Aralık itibariyle başlayacak. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliği ve sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmaması için kış lastiğinin tüm araçlara taktırılması öneriliyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık'ta başlıyor ve 1 Nisan 2022'ye kadar devam ediyor. 

Kurala uymayan araçların sürücülere 2011 yılı itibariyle 835 TL ceza kesildi. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek. Enflasyon oranlarının geçen gün açıklanmasıyla birlikte 2022 yılında bu cezanın 1.140 lira seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunlu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@