Araba Alacakları Yakından İlgilendiriyor! Otomobilde Yüzde 50 ÖTV İndirim Talebi Hükümete İletildi

Hükümete yüzde 50 oranında ÖTV indirimi yapılması için esnaflardan çağrı yapıldı. ÖTV indirimi olması durumunda piyasanın canlanacağı ve araçların yenileceği ifade edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Hükümete yüzde 50 oranında ÖTV indirimi yapılması için esnaflardan çağrı yapıldı. ÖTV indirimi olması durumunda piyasanın canlanacağı ve araçların yenileceği ifade edildi. Esnafların ÖTV indirim çağrısı ve TESK tarafından yapılan basın açıklamasının detayları.

HÜKÜMETE ÖTV İNDİRİMİ ÇAĞRISI

TESK Genel Başkanı Palandöken CNN Türk canlı yayınına katıldı. Canlı yayın kapsamında ekonomi başlıklarını ele alan Bendevi Palandöken araç piyasasına değindi. Hükümetin 5 6 yıl önce ÖTV'de indirim yaptığını hatırlatan Bendevi Palandöken o dönem bu indirimler araçların yenilendiğini söyledi. Piyasaların da canlanmasına neden olan ÖTV indiriminin yeniden yapılması gerektiğini ifade eden TESK Başkanı, bu indirimin hazineye zararı olmayacağını bildirdi. ÖTV indirimi ile yan sanayinin gelişeceği ve istihdam ciddi bir artış sağlanacağı vurgulandı

TESK Genel Başkanı Palandöken konuşmasında yüzde 50 oranında ÖTV indirimi talep edeceklerini ifade ettiği konuşmasında ayrıca "Piyasaların canlanması için ticari araçlar başta olmak üzere tüm araçlar için ÖTV indirimi yapılmalı. Bankalar da taşıt kredilerinde elini taşın altına koyarak faizlerde indirim yapmalı." dedi.

DEVLETE ZARAR DEĞİL YARAR SAĞLAYACAK

ÖTV indirimi olması durumunda bu durumun devlete zarar sağlamayacağının altını çizen TESK Genel Başkanı Palandöken elde edilecek yararlar hakkında konuştu. ÖTV İndiriminin yan sanayi ve hurda alanında sağlanacak faydasını anlatan Palandöken şu ifadeleri kullandı.

"ÖTV indirimi bütçede açık yaratarak devlete zarar ettirmek yerine, tam tersi araçların yenilenmesiyle hem piyasalar zincirleme olumlu etkilenecek hem üretim ve yatırımların artmasıyla istihdama katkı sağlanacak hem de sanayinin hurda ihtiyacına destek olunacaktır. Hatta bu ÖTV indiriminin hurda teşvikiyle de desteklenmesi, hurda ithalatımızı azaltarak sanayicinin yüzünü güldürürken cari açığa da olumlu katkı yapacaktır."

Bendevi Palandöken konuşmasında ayrıca ÖTV indirimi olması durumunda bankaların da elini taşının altına koymasını ve faiz oranlarında indirime gitmeleri gerektiğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ: