Annelere 6 yıl erken emekli olma şansı!

Yeni düzenlemeyle birlikte çalışan anneler, çocuk başına prim günlerini saydırarak 6 yıl erken emekli olabiliyor.

Finans 16.10.2021 - 01:30 16.10.2021 - 01:30 Mustafa Çokyaşar

Emeklilik hesaplaması kişiye göre farklılık göstermektedir. Örneğin erkekler askerlik borçlanması ile erken emekli olabiliyor, kadınlar da anne olmaları durumunda eksik günlerini doğum borçlanması yaparak erken emekli fırsatından yararlanabiliyor. Annelerin emeklilik hesaplamasında hem yaş hem de prim gün sayısı düşürülebiliyor.

Hem çalışıp hem de anne olan kadınların istihdamını desteklemek amacıyla devlet bir dizi önlem almakta, aynı zamanda teşvikler yapmaktadır. Bu teşviklerden biri de anne olan kadınlara tanınan erken emeklilik hakkıdır. Anneler çocuk başına eksik primlerini saydırarak erkenden emekli olma şansı yakalayabilir. 3 çocuk için 2160 gün yani tam 6 yıl kazanan annelerin hem emeklilik yaşı hem de prim şartı düşüyor.

Çalışanların staj döneminde geçirdikleri normal şartlarda emeklilikten sayılmıyor. Ancak, anneler staj sonrası dünyaya gelen çocukları için borçlanma yapabiliyor. Ayrıca stajın sayılmasıyla birlikte sigorta başlangıcı da geriye çekiliyor. Eğer staj ya da çıraklık ile sigortalı çalışmaya başlanılan süre arasında doğumlar olduysa bunlar borçlanıldığında sigorta başlangıcı geri çekilebiliyor. Böylece yaş ve prim şartı da düşmüş oluyor. Örneğin, 20 Mayıs 1991'de staj sigortası yapılan ve adına prim ödenen bir kadın çalışan daha sonra 20 Mayıs 1994'te sigortalı olarak çalışmaya başlamış olsun. Bu kadın sigortalının emeklilik şartları 20 yıl, 50 yaş ve 5675 gün olacaktır. Bu sigortalının 20 Mayıs 1992'de bir doğum yaptığı düşünülürse avantaj ortaya çıkacaktır. Yapacağı 720 gün (2 yıl) borçlanma ile işe başlangıç tarihi 20 Mayıs 1992'ye geri çekilecek ve emeklilik şartları 20 yıl, 48 yaş ve 5525 gün olacaktır. Böylece 2 yıl erken emeklilik sağlanacaktır.

Bu yıl için zorunlu stajda en az 768 lira ücret ödeniyor. Stajyer ücretlerine devlet de katkı sağlıyor. İş Kanunu'na göre stajyerler, işçi olmasa da sigortalı sayılıyor. Meslek lisesinde okurken, yükseköğrenim sırasında staj yaparken iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanıyor. Bu primler okullar tarafından ödeniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@