Anne ve Babalar Çocuğunuza 1300 TL Ödenecek! Türk Vatandaşı Olmanız Yeterli

Anne veya babasından birisi Türk vatandaşı olan çocuklar için devlet ayrı ayrı üç destek ödemesi yapıyor. 3 çocuk için ise 1300 TL'ye kadar ödeme yapılıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Anne ve babalar için sağlanan desteklerden bir tanesi de çocukları için ödenen doğum parası ödemesi. Çocuğun doğum tarihine göre yapılan ödemeler her çocuk için ayrı ayrı hesaplara yatırılır. Tek seferlik sağlanan desteklerden olan doğum parası ödemelerine dair bilinmesi gerekenleri derledik. Ayrıca daha önce doğum parası almayanlar için de nereye ve nasıl başvuru yapılacağını aktarıyoruz. 

1300 TL'YE KADAR KADAR ÇOCUK PARASI! O TARİHE DİKKAT

Doğum parası desteği anne veya babasından biri Türk vatandaşı olan çocukların doğumlarında verilir. Çocukların canlı doğması durumunda aileler doğum parası ödemesi almaya hak kazanırlar. Doğum Parası ödemelerinde en dikkat edilecek şart ise doğum tarihi. 

Devlet Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmiş her çocuk için doğum parası ödemesi yapar. 

doğum desteği2

Ödemeler çocuk sayısına göre yükselir. 3 çocuğua kadar alınabilecek destek tutarı toplam 1300 TL'ye ulaşıyor. Devlet ailelerin ilk çocukları için  300 TL destek ödemesi yapıyor. Aile ilan edilen tarihten sonra 2. çocuğunu dünyaya getirirse ikinci bir destek ödenir. Bu ödemeler 400 TL olarak yapılır. Eğer aile ilan edilen tarihten sonra üçüncü çocuklarını dünyaya getirirlerse bir 600 TL'lik destek daha alınır. 

3 çocuk için  aileler 300 TL, 400 TL ve 600 TL olmak üzere 1300 TL ödeme alırlar. 

Aile Bakanlığı Destek Şartlarını Açıkladı

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü çocuk doğum parasına dair yayımladığı bilgilendirme açıklamasında anne ve babalara "15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır. Başvuru önceliği annenindir. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı ya da sağ olmaması halinde, başvuru aynı şartları taşıyan baba tarafından yapılır. " açıklamasında bulundu.

doğum desteği

DOĞUM PARASI ALMAYANLAR BAŞVURULARINI NEREYE YAPACAKLAR?

Doğum parası ödemeleri için başvuru işlemleri çocukların doğumunda kimlik çıkarma işlemlerinde otomatik alınır. Ancak bazı durumlarda başvuru işlemleri yapılmayabilir. Bu tarz bir durum yaşayan vatandaşlar geriye dönük başvuruda bulunabilirler. Burada sınır süre 5 yıl. Eğer çocuğunuz 5 yaşından küçükse ve doğum parasını almadıysanız başvuru yapabilir destek hakkını alabilirsiniz. Başvurularınızı kaymakamlık bünyesinden yapacaksınız. 

HABERİ PAYLAŞ: