Ankara'da 2022 metro ve otobüslerde temassız kredi kartı geçiyor mu?

Başkent Ankara'da vatandaşlar son günlerde yaz aylarının gelmesi ile birlikte gezmeye gittikleri veya atandıkları şehirlerin ulaşım koşullarını araştırmaya başladı. Peki Ankara'da 2022 metro ve otobüslerde temassız kredi kartı geçiyor mu?

Ankara'da 2022 metro ve otobüslerde temassız kredi kartı geçiyor mu?

Ankara'da 2022 metro ve otobüslerde temassız kredi kartı geçiyor mu? Başkent Ankara'da vatandaşlar son günlerde yaz aylarının gelmesi ile birlikte gezmeye gittikleri veya atandıkları şehirlerin ulaşım koşullarını araştırmaya başladı. Ankara'da ulaşımın büyük bir çoğunluğu metro ve otobüsler ile tamamlanıyor. Buna göre ise vatandaşlar günlük ulaşmak istedikleri alanlara genel olarak bu araçlar ile birlikte giderken bu ulaşım araçlarında temassız kredi kartı geçiyor mu araştırılmaya başladı. Ankarakart çıkarmayan veyahut da o gün unutan vatandaşlar ulaşım anlamında büyük bir zorluk yaşıyor. Hal böyle olunca da kredi kartları var ise bunu kullanmak isteyen vatandaşlar ulaşımı nasıl tamamlayacaklarını sorgulamakta. İşte detaylar..

Ankara'nın ulaşımında vatandaşlar şehire ait ulaşım kartı ile yolculuklarını sürdürüyor. Her sene zam gelen Ankarakart ücretleri ise güncel olarak 18 TL'den satılırken içerisinde de bu rakamdan belirli bir rakam bırakılıyor. Vatandaşlar Ankarakart dolum noktaları çalışmadığında bu süreçlerde zor anlar yaşıyor. İnternetten EGO CEPTE uygulaması ile ekleme yaptığınız karta online ödeme yapılabilirken bu süreler ise genel olarak yarım saati buluyor. Yarım saat içerisinde yükleme yapılan karta bu ödeme tutarları geçerken vatandaşlar işlerini daha hızlı halletmek adına gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istemektedir.

2022 yılı itibariyle Ankara'da metro ve otobüslerde temassız kredi kartı geçmektedir. Kişiler ulaşım araçlarına bindiğinde kartlarını okutulması gereken alana 3 saniye kadar tutarak ödemelerini gerçekleştirebilir. Ankara'da ulaşım güncel hali ile tam kişi 6,50 TL iken kredi kartı ile ödenen işlemlerde ise bu rakam 1 TL fark ile 7,50 TL'ye ulaşıyor. Vatandaşlar bu sayede ulaşım yaptıkları bölgelere giderken kartlarının yanında olmaması veya dolum noktaları gibi olmaması durumunda kredi kartları ile temassız işlemler sayesinde herhangi bir vakit kaybı yaşamadan kolay bir şekilde gidecekleri yere varabiliyorlar.

Ankara ulaşımında her temassız kredi kartı sistemlerden maalesef okunmuyor. Bunun sistemsel belirli hatalar olduğu söylenebilirken temassız kredi kartlarında ise herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Mastercard veya VİSA logolu temassız kredi kartlarınızdan biri ile temassız ödeme yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.