Ankara ulaşımda Türkiye'ye bir ilki yaşatacak!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Elektrik Gaz Otobüs Genel Müdürlüğü, elektrikli bisiklet kiralama sistemini yakında hizmete sunacak. Bu hizmet ile Türkiye'de elektrikli bisiklet kiralama sistemini devreye sokan ilk belediye Ankara Büyükşehir Belediyesi olacak.

Gündem 06.11.2021 - 15:19 06.11.2021 - 15:19 Mustafa Çokyaşar

Ankara Büyükşehir Belediyesi Elektrik Gaz Otobüs Genel Müdürlüğü, çevreci ve sürdürülebilir ulaşım projeleri kapsamında elektrikli bisiklet kiralama sistemini hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Elektrik Gaz Otobüs Genel Müdürlüğü,  3 Eylül'de Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) ile imzalanan ve yüzde 100 hibe ile desteklenen "Bağlantılı Mikromobilite Altyapısını Mevcut Toplu Taşımaya Entegre Etme (MEHUB) Projesi" kapsamında elektrikli bisiklet kiralama hizmetinin yakında devreye gireceğini açıkladı.

Bu kapsamda, mikro mobilite araçlar kategorisinde bulunan bisiklet, scooter ve elektrikli bisikletlerin kullanımını artırmak, motorlu taşıt ve karbon emisyonunu azaltmak amacıyla "EIT Urban Mobility" projesi hayata geçirilecek. Bütçesi yaklaşık 170 bin euro olan, konsorsiyum ortakları arasında yer alan Sabancı Üniversitesi ve Duckt şirketi ile yürütülen proje kapsamında, şehrin farklı noktalarına ilk etapta 60 bisikletlik şarj istasyonu ve test için 25 elektrikli bisiklet yerleştirilecek.

Proje ile karbon salınımının ve motorlu taşıt kullanımının azaltılması hedefleniyor. Ayrıca EGO Genel Müdürlüğü, temin edilecek 25 adet elektrikli bisiklet dışında "SMART Ankara Projesi" kapsamında işletilecek 400 adet elektrikli bisikletin entegresini de gerçekleştirecek. Bu projeyle birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi elektrikli bisiklert kiralama sistemini devreye sokan ilk belediye olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@