Ankara Mansur Yavaş'ın zam açıklamasını konuşuyor! Ankara'da ulaşıma zam mı geldi?

Ankara’da otobüs ve minibüslerle toplu taşıma hizmeti veren paydaşlar geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB)’ye verdikleri ortak dilekçe ile, ‘1 Kasım’dan itibaren tam bilet ücretinin 6 TL, indirimli biletin 4 TL, aktarmanın 4 TL, minibüslerde merkez hatların 6 TL, uzun hatların 7 TL olarak uygulanmasını talep etmişti. Konu dün ABB Meclisi'nde görüşüldü. Mansur Yavaş konuyla ilgili net konuştu.

Gündem 10.11.2021 - 21:23 10.11.2021 - 21:23 Mustafa Çokyaşar

Geçtiğimiz hafta başkentte otobüs ve dolmuşla toplu taşıma hizmeti veren ve daha önce de Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) zam çağrısında bulunan esnaf temsilcileri, belediyeye verdikleri ortak dilekçe ile toplu taşıma ücretinin 6 TL olmasını talep etmişti. Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği(TÖHOB) Başkanı Kurtuluş Kara, Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri(ÖHO) Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş ve Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Murat Yılmazer, imzaladıkları ortak dilekçeyi EGO Genel Müdürlüğü’ne sunmuş ve dilekçede 1.75 TL olarak belirlenen indirimli tarifenin 4 Şubat 2016’dan bugüne kadar değişmediği, tam ücretin ise en son 1 Eylül 2019’da 3.25 TL olarak belirlendiği hatırlatılarak fiyatların tam için 6 lira, indirimli için ise 4 lira olması talep edilmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB), ASKİ, EGO Genel Müdürlüğü ve 25 ilçe belediyesinin bütçelerini görüşerek karara bağlayacak. ABB Meclisi'nde bu ay başlayan görüşmelerin ilk oturumunda ABB Başkanı Mansur Yavaş ile AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse arasında ulaşıma yapılan zam talebi ile ilgili tarışma çıktı.

AK Partili Murat Köse “2.5 yıl bekletmeden her yıl uygun olarak artış verilebilirdi” dedi ve zam yetkisinin Büyükşehir’de olduğunu söyledi.  Bunun üzerine ‘Mansur Yavaş: “Pandemi nedeniyle mümkün olduğu kadar az yolcu alıyoruz. Dolayısıyla otobüslerimizin zararı artıyor. Trafik yoğunluğu Ankara’da, İstanbul’da bütün şehirlerde arttı. Nedeni ise hiç kimse toplu taşımaya binmek istemiyor. Trafik çoğunluğuna bakarsanız arabası olmayanlar biniyor gibi bir görüntü var. Biz zam yaptığımız zaman, bu zammı kim çekecek? Aracı olmayıp, zorunlu olarak otobüslere binenler. Ben esnafa ‘bizden zam istemeyin’ dedim. Biz bunun yerine ulaşım esnafına Belediye Meclisi’nde her zaman yaptığımız gibi destek yaparız. Bunu 6 milyon Ankaralıya paylaştırırız. Sıkıntılı olan insanlara zam yapmak yerine doğrusu bu değil mi arkadaşlar? Dolayısıyla bu günlerde yapılan tüm zamlara rağmen biz zam yapmayacağız, ulaşım esnafına gerekirse destek vereceğiz.” dedi.

Mansur yavaş zam yapmama konusunda oldukça kararlı. Bu nedenle uzun bir süre Ankara'da toplu ulaşıma zam yapılmayacağı öngörülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@