Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Yüzde 2.09 Arttı

ANKARA(ANKA) - Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.09, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 6.71 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı Yurtdışı Üretici Fiyatı En

Haberler 20.04.2015, 10:23
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Yüzde 2.09 Arttı

ANKARA(ANKA) - Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.09, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 6.71 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı Yurtdışı Üretici Fiyatı Endeksini açıkladı. Türkiye sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.09 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3.94 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.64 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6.71 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0.94 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 2.10 artış olarak gerçekleşti.

-EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ KİMYASALLAR VE KİMYASAL ÜRÜNLERDE GERÇEKLEŞTİ-

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; kimyasallar ve kimyasal ürünler, diğer mamül eşyalar kok ve rafine petrol ürünleri alt sektörleri oldu. Buna karşılık diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünleri bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektör oldu.

-ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ ENERJİ MALINDA GERÇEKLEŞTİ-

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Mart ayında en yüksek aylık artış enerji mallarında, en yüksek yıllık artış ise ara mallarında gerçekleşti. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@