Ülkü Tamer Yeniden Listebaşı! : Büyük Şair Son Kitabıyla Necatigil Şiir Ödülünü Aldı

-Necatigil Şiir Ödülü, “Bir Adın Yolculuktu” adlı şiir kitabıyla yeniden listebaşı olan Şair Ülkü Tamer’e verildi. ANKARA (ANKA) – Ülkü Tamer, şiir ve edebiyat dünyasında büyük ilgiyle karşılanan son kitabı “Bir Adın Yolculu

Haberler 10.04.2015, 12:45
Ülkü Tamer Yeniden Listebaşı! : Büyük Şair Son Kitabıyla Necatigil Şiir Ödülünü Aldı

-Necatigil Şiir Ödülü, “Bir Adın Yolculuktu” adlı şiir kitabıyla yeniden listebaşı olan Şair Ülkü Tamer’e verildi.

ANKARA (ANKA) – Ülkü Tamer, şiir ve edebiyat dünyasında büyük ilgiyle karşılanan son kitabı “Bir Adın Yolculuktu” ile Necatigil Şiir Ödülü’nü aldı.

-OYBİRLİĞİYLE-

13 Aralık 1979 tarihinde yitirdiğimiz şair Behçet Necatigil’in anısına 1980 yılından bu yana ailesi tarafından düzenlenen Necatigil Şiir Ödülü, 2015 yılında Bir Adın Yolculuktu adlı kitabı için oy birliğiyle Ülkü Tamer’e verildi. 8 Nisan'da Doğan Hızlan başkanlığında toplanan seçiciler kurulunun ödüle ilişkin açıklamasında Ülkü Tamer’in, 1950’lerden bugüne değin çağdaş şiirin evrelerinde, yenilikçi bir şair olarak en önlerde yer aldığı hatırlatıldı. Ülkü Tamer’in başlangıç yıllarındaki yenilikçi tavrının zamanla halk şiiriyle yakınlaşan bir yalınlığa dönüştüğü kaydedilen açıklamada, “Son kitabı ‘Bir Adın Yolculuktu’, onun şiir anlayışının yeni ve parlak bir örneği. Yalın şiirin türlü zorluklarıyla başa çıkarak, yalınlıkla büyülü şiir güzelliklerini buluşturan kitabıyla Ülkü Tamer, 2015 yılı Necatigil Şiir Ödülü’ne değer bulunmuştur” denildi.

2015 yılı Seçiciler Kurulu’nda Eray Canberk, Cevat Çapan, Refik Durbaş, Turgay Fişekçi ve Doğan Hızlan’dan oluştu. Ödül töreni 16 Nisan 2015 Perşembe günü saat 18.30’da Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla vakfın Ortaköy tesislerindeki Hamdi Saver salonunda yapılacak. Türk şiirinin en büyük ismi Ülkü Tamer bir çevirmen olarak da şöhret kazandı. Örneğin Harry Potter dizisinin birinci kitabı Felsefe Taşı, Ülkü Tamer tarafından çok başarılı bir biçimde İngilizce’den Türkçe’ye kazandırıldı. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@