Ücretsiz Takviye Kurslarının Ayrıntıları Belli Oldu

Millî Eğitim Bakanlığınca Türkiye genelinde halk eğitim merkezleri ve okullarda düzenlenecek ücretsiz takviye kurslarının ayrıntıları belli oldu. Başvurular 1 Eylül´de, kurslar ise 1 Ekimde başlayacak. Millî Eğitim Bakanlığı okulların ve halk eğitim merkezlerini, haftanın her günü eğitim çalışmalarının sürdüğü ortamlara dönüştürecek hazırlık sürecinin tamamladığı ifade edildi. Kurslara ilişkin detaylar 14 Temmuz’da gerçekleştirilecek toplantıda, 81 ilin millî eğitim müdürüyle paylaşılacak.

Ücretsiz Takviye Kurslarının Ayrıntıları Belli Oldu

ANKARA (ANKA) - Millî Eğitim Bakanlığınca Türkiye genelinde halk eğitim merkezleri ve okullarda düzenlenecek ücretsiz takviye kurslarının ayrıntıları belli oldu. Başvurular 1 Eylül´de, kurslar ise 1 Ekimde başlayacak. Millî Eğitim Bakanlığı okulların ve halk eğitim merkezlerini, haftanın her günü eğitim çalışmalarının sürdüğü ortamlara dönüştürecek hazırlık sürecinin tamamladığı ifade edildi. Kurslara ilişkin detaylar 14 Temmuz’da gerçekleştirilecek toplantıda, 81 ilin millî eğitim müdürüyle paylaşılacak.

MEB yazılı açıklamasına göre 2015-2016 eğitim öğretim yılında ders saatleri dışında ve hafta sonlarında öğrencilerin tercihine uygun gün ve saatlerde kurslar başlatılacak. Lise mezunları için de başvuru ve kurs başlama tarihi aynı olacak.

-400 BİN DERSLİK KULLANIMA SUNABİLECEK-

Açıklamaya göre öğrenci ve mezunlar, bir dönem boyunca an az 36 saat olmak üzere, bir dersten ortalama 96 saate kadar takviye kursu alabilecek. MEB, takviye kursları için Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin dersliği kullanıma sunabilecek. Lise mezunu ve devam eden öğrencilere, Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri- Sosyal Bilimler gibi alanlarda paket program önerileri sunulabilecek. Öğrenciler, bu programlardan istediklerini seçebilecek, ayrıca başka derslerden de kurs alabilecek.

Planlamalar ortaokul ve liseye devam eden öğrencilere okulda, lise mezunlarına ise halk eğitim merkezinde kurs açmak üzere yapıldı.

Kurslarda, öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerileri ölçmek amacıyla değerlendirme ve analizlerin yapılabilmesi için tedbirler alındı. Bakanlık, bu anlamda temel eğitim ve orta öğretim müfredatı kapsamında örgün ve yaygın öğretime dönük açılan kurslar için "kazanım temelli testler ile aylık tarama testlerinin" hazırlıklarına da hız verdi.

Açıklamada “Bakanlık kurslarla, örgün öğretim çağı dışında kalmış mezun gençlerin okul müfredatına ilişkin kazanımlarını tekrarlamayı, eksiklikleri gidermeyi ve takviye etmeyi, okul çağındaki gençlere ise derslerine ilişkin pekiştirme imkânı oluşturmayı amaçlıyor. İhtiyaç duyan, talep eden bütün gençlere bu imkân tanınacak” ifadeleri yer aldı.

-TAKVİYE KURSLARI ÜCRETSİZ OLACAK-

Kurslar, çocukların sosyal, sanatsal ve kültürel yeteneklerini geliştirmek amacıyla da tasarlandı. Okullarda yeterli başvuru ve ilgi bulunması durumunda bu tür kurslar da aynı yönerge ve uygulama kapsamına alındı.

Halk eğitim merkezlerinin yanında bu konuda ihtiyaç duyulması halinde okul binaları başta olmak üzere bakanlığın bütün imkânları kullanılacak. Hem okullardaki bu tür kurslar hem de halk eğitim merkezlerindeki takviye kursları ücretsiz sunulacak.

-ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETLERİ YÜZDE 100 ARTIRILDI-

Açıklamada takviye kurslarında görev alacak öğretmenler için de teşvik niteliğinde iki uygulama getirildiği belirtildi. Bu kapsamda öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırıldığı ayrıca bu kursları açan ve yıl boyunca sürdüren öğretmenler için hizmet puanı hesaplanmasında ayrıcalık tanınarak, ek hizmet puanı uygulanacağı aktarıldı.

Geçen yıl pilot uygulamayla hayata geçirilen kurslar kapsamında ekimden itibaren örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 18 bin 290 okulda toplam 179 bin 306 kurs açılmıştı. 2 milyon 687 bin 946 öğrencinin devam ettiği kurslarda, 112 bin 284 öğretmen görev yaptı.

Ortaokul öğrencilerinin Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında faydalandıkları rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin, lise öğrencileri için de uygulanacağı açıklandı. Bu uygulama, mezun durumdakiler için de halk eğitim merkezlerince koordine edilecek. (ANKA)

(HND/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.