Türkiye Ve Ab Görüşmelere Gelecek Hafta Başlayacak

AB Komisyonu’nun mülteci krizinin çözümü amacıyla Türkiye’ye sunduğu eylem planı taslağı ile ilgili olarak kurulması kararlaştırılan yüksek düzeyli ortak çalışma grubunun gelecek hafta toplantılarına başlayacağı bildiriliyor.

Haberler 07.10.2015, 18:42
Türkiye Ve Ab Görüşmelere Gelecek Hafta Başlayacak

BRÜKSEL(ANKA) - AB Komisyonu’nun mülteci krizinin çözümü amacıyla Türkiye’ye sunduğu eylem planı taslağı ile ilgili olarak kurulması kararlaştırılan yüksek düzeyli ortak çalışma grubunun gelecek hafta toplantılarına başlayacağı bildiriliyor.

Avrupa Komisyonu’nca hazırlanan ve Brüksel’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan “eylem planını" değerlendiren EUObserver, “Plan, göç akımını durdurmak için Türkiye ve AB tarafından atılması gereken ayrıntılı bir eylem listesini içeriyor” diyor ve plan konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile “ilke” mutabakatına varıldığını da söylüyor.

Bunun ardından “Anlaşmanın ayrıntılarını sonuçlandırmak üzere gelecen hafta Türkiye ile Komisyon arasında yüksek düzeyli görüşmeler başlayacak” denilen haberde planda Türkiye’ye “mülteci kamplarındaki kötü koşullar gibi göçmen ve mültecilerin Avrupa’ya yönelmeye zorlayan faktörlerin zayıflatılması amacıyla daha önce taahhüt edilen 1 milyar euroya ek olarak finansal yardım sunulduğuna” dikkat çekiliyor.

Avrupa Komisyonu kaynaklarının da, “son 9 ayda çoğu Suriyeli 350 binden fazla ilticacının Yunanistan’a geçmek üzere Türkiye’den ayrıldığını, bunlardan sadece 50 binin Türk sınır yetkililerince durdurulduğunu” söyledikleri anlatılıyor.

-PLAN’IN BAZI ÖNERİLERİ-

Planda, bilgi paylaşımı amacıyla Türkiye’de AB’nin sınır güvenliği kuruluşu Frontex için bir irtibat bürosunun açılmasına, Türkiye ile AB devletleri arasında geri kabul operasyonlarının düzenlenmesi, Avrupa’nın kaynaklarının desteğiyle Türkiye’de altı mülteci kabul merkezinin açılması gibi önlemleri içerdiğine de dikkat çekiliyor.

Bu adımların karşılığında planın uygulanmasından sonra Türkiye’ye yönelik vize serbestisinin hızlandırılmasI sözünün de verildiğinin altı çiziliyor.

Öte yandan, planın uygulamasının Avrupa Komisyonu ve AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini ile Türk Hükümetince takip edileceği de belirtiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@