Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: 7 Aylık Süreçte 40 Bin Kişi, Kök Hücre Donörü Oldu

ANKARA (ANKA) – Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, 7 aylık süreçte 40 bin kişinin, kök hücre donörü olarak, kemik iliği bankasına üye olduğunu belirterek, “Bunlardan 8 bini sadece kök hücre donörü olarak başvurmuş,

Haberler 22.04.2015, 18:20
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: 7 Aylık Süreçte 40 Bin Kişi, Kök Hücre Donörü Oldu

ANKARA (ANKA) – Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, 7 aylık süreçte 40 bin kişinin, kök hücre donörü olarak, kemik iliği bankasına üye olduğunu belirterek, “Bunlardan 8 bini sadece kök hücre donörü olarak başvurmuş, 32 bini de düzenli kan bağışçımız iken kök hücre donörü olmayı kabul etmiş. Kök hücre donörü olan şu gün itibariyle 40 bin vatandaşımızın yüzde 65’i 18-25 yaş arasında bulunuyor” dedi.

Akar, Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, her yıl Sağlık Bakanlığı’nın gösterdiği hedefleri aşarak, kan ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. 2005 yılında 305 bin ünite kan toplanmışken, geçen yıl 1 milyon 865 bin ünite kan topladıklarına dikkat çeken Akar, şöyle konuştu:

“Bu yıl 2 milyon 100 bin ünite civarında kan toplayacağız ve milletimizin kan ihtiyacını karşılamaya devam edeceğiz. Şu an yüzde 81 civarında kan ihtiyacını karşılıyoruz. Türkiye’de kan kullanan hastanelerin yüzde 90’ından fazlasının kan ihtiyacını temin ediyoruz. Türkiye’nin her yerinden kan toplayabiliyor ve her yerine kan dağıtabiliyoruz. Kan dağıtımı sırasında takip sistemlerimiz dünya standartlarındadır. Topladığımız kanlar en modern şekilde tahlil ediliyor. Güvenli Kan Projesi kapsamında donörlerimizin de daha güvenli hale gelebilmesi ve sürekli kan veren insanlardan kan alabilmek için gayretlerimizi sürdürüyoruz. 700 şubemiz Türkiye’nin her yerinde kan kampanyaları yapıyor.

Türkiye Kan Bağış Ligi, spor etkinliğini, kan teminiyle alakalı konuya basamak yapmak için kulüplerimiz adına oluşturuldu. Geçtiğimiz yıl, bu vesileyle 120 bin ünite kan toplandı, Galatasaray Kulübü bu yarışmayı birinci olarak bitirdi. Fenerbahçe ikinci, Beşiktaş üçüncü oldu. Bu sene de büyük bir hızla devam ediyor. Taraftarlar, ‘Kan Verme Ligi’nde yarışıyorlar. Biz de kendilerine teşekkür plaketimizi vereceğiz.

Bir diğer kampanyamız, ‘Bir Kan Bir Fidan’ kampanyasıdır. Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokolle, her kan veren insan için bir adet fidan dikilmektedir.

Eğitim çağındaki çocuklarımıza yönelik çalışmalarımız da var, ‘Geleceğin Kan Bağışçısı Kazanımı’ Projesi kapsamında, ilk ve ortaöğretimde eğitim veriyoruz, bir farkındalık oluşturmaya, kan vermenin ne kadar önemli olduğunu çeşitli yönleriyle anlatmaya gayret ediyoruz.”

-“40 BİN VATANDAŞIMIZIN YÜZDE 65’İ 18-25 YAŞ ARASINDA”-

Kök hücre tedavisinin, yıllardır Türkiye’nin gündeminde bulunan bir proje olduğunu kaydeden Akar, şunları ifade etti:

“Sistematik olarak 2013 yılında Türk Kızılayı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan bir protokolle resmiyete geçirilmiştir. Özellikle lösemi hastası çocuklar, kök hücre veya kemik iliği nakli denilen operasyonları geçirmek zorundalar. Bunun için de uygun kök hücrenin bulunması ile ilgili bir konu vardır. Bu, bazı üniversitelerin kurmuş oldukları kemik iliği bankaları vasıtasıyla temin edilmeye çalışılsa da sistematik şekilde insanların bu ihtiyaçlarını gidermiyordu. Bu nedenle bu protokolü yaptık. Kan vermeye gelen insanlar aydınlatılıyor ve kök hücre bağışçısı olmaları sağlanmaya çalışılıyor. Bunu iki türlü kazanıyoruz; kan vermeye gelen kan donörlerimize teklif etmek suretiyle ve direkt olarak kök hücre donörü olmak isteyen vatandaşlarımız var. Bu konuda da Kızılay olarak başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. 7 aylık süreçte 40 bin kişi, kök hücre donörü olarak, kök hücre kemik iliği bankasının üyesi olmuş durumdadır. Bunlardan 8 bini sadece kök hücre donörü olarak başvurmuş, 32 bini de düzenli kan bağışçımız iken kök hücre donörü olmayı kabul etmiş. Kök hücre donörü olan şu gün itibariyle 40 bin vatandaşımızın yüzde 65’i 18-25 yaş arasında bulunuyor. Bu, bizim için çok büyük bir kazançtır; çünkü kök hücrede donörün mümkün olduğunca genç olması lazım.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@