Tüketici Hakları Koruma Derneğinden Tavukta Antibiyotik Uyarısı

ANKARA (ANKA) - Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, tavukta kullanılan antibiyotiğe dikkat çekti. Göktaş yazılı açıklamasında, T&uu

Haberler 22.12.2014, 12:14
Tüketici Hakları Koruma Derneğinden Tavukta Antibiyotik Uyarısı

ANKARA (ANKA) - Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, tavukta kullanılan antibiyotiğe dikkat çekti.

Göktaş yazılı açıklamasında, Türkiye’de son 20 yıl içinde artan tavuk üretiminin ekonomik açıdan ve kalkınma açısından sevindirici olabileceğini ancak bu tavukların üretiminde kullanılan antibiyotiklerin genel sağlığı da etkilediğine dikkat çekti. Üreticilerin tavukta antibiyotiği dikkatli kullanmak zorunda olduklarını belirten Göktaş, “Yanlış kullanım, bilinçsiz kullanım yaşamımızı olumsuz yönde etkiliyor. Makine pilici olarak adlandırılan bu tavuklar arttıkça, piyasada bu işten daha fazla kazanma hırsı arttıkça, bu alanda kullanılan antibiyotikler yaşamsal olarak sağlık alanımızda olumsuzlukların artmasına neden oluyor” dedi. Türkiye’de yılda neredeyse 1 milyon ton makine pilicinin tüketildiğini ifade eden Göktaş, şöyle devam etti:

“Ancak devlet bunun üretiminin kontrolünü sıkı yapmak zorunda. Önüne gelen makine pilici üretmemelidir. 42 günde 3,5 kilo fabrika yemi tüketerek 2 kilonun üzerinde et ağırlığına ulaşması iyi güzel. Ancak burada tavuğun yemine katılan antibiyotik unutulmamalıdır. Bu antibiyotik yanlış kullanılırsa insan hayatını yaşamsal olarak direkt etkiler. O yüzden AB ülkelerinde nasıl sıkı takip ediliyor ise bunun da sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir. Örneğin tavuğun kesiminden bir hafta önce bu antibiyotiğin tamamen kesilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Tarım Bakanlığı kalıntı izleme programı çerçevesinde bu işi daha sıkı takip etmelidir. Makine pilici için sağlıklı şartların yerine getirilmesini istiyoruz. Halkımız bilinmeyen yerden makine pilici almasın. Mutlak markasına, üretim ve son kullanım tarihine baksın, merdiven altı olarak tabir edilen kaçak göçek üretimin önüne geçilsin.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@