Tbmm Başkanı'ndan Vekillere 7 Haziran Yazısı

ANKARA(ANKA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 24. Yasama Döneminin 7 Haziran’da sona erecek olması nedeniyle milletvekillerine özlük haklarıyla ilgili yazı gönderdi.  Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, erkekte 25, ka

Tbmm Başkanı'ndan Vekillere 7 Haziran Yazısı

ANKARA(ANKA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 24. Yasama Döneminin 7 Haziran’da sona erecek olması nedeniyle milletvekillerine özlük haklarıyla ilgili yazı gönderdi.  Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, erkekte 25, kadında 20 yıllık hizmet süresi içerisinde 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarına endeksli primin; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı, vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile bir işverene tabi olarak çalışanların ödedikleri primler ile Başbakanlık Müsteşarına ödenen prim arasındaki farkı, TBMM Bütçesinden karşılanacak.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzalı, “dönem sonu işlemleri” konulu milletvekillerine bir yazı gönderdi.

Yazıda; 24. Yasama Döneminin 7 Haziran 2015 tarihinde sona erecek olması nedeniyle 25. Dönemde aday olmayan, aday olup tekrar milletvekili seçilemeyen veya yeniden seçilen milletvekillerinin özlük hakları ile ilgili hususlara dikkat çekildi.

 

-EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTA İKEN YENİDEN SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ-

 

Yazıda, emekli aylığı almakta iken yeniden seçilen milletvekillerinden, almış oldukları ödenek ve yolluk geliri dışında, vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile yapacakların (şahıs veya diğer şirket ortakları) 5510 sayılı Kanunun 30'uncu maddesi gereğince emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi için (1 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık aylık kesinti 320 TL) bağlı bulundukları İl Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerektiği ifade edildi.

 

-EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTA İKEN SEÇİLEMEYEN MİLLETVEKİLLERİ-

 

Yazıda, milletvekilliği sona erenlerden vergi mükellefi olarak iş yapanlar veya yapacakların (şahıs veya diğer şirket ortakları) 5510 sayılı Kanunun 30'uncu maddesi gereğince emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi için (1 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık aylık kesinti 320 TL) bağlı bulundukları İl Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerektiği belirtildi.

Bir işverene bağlı olarak çalışacakların sosyal güvenlik destek primi alacaklarının maaştan işverence kesileceği kaydedildi.

 

-EMEKLİLİK HAKKINI ELDE EDEMEYEN MİLLETVEKİLLERİ-

 

Yazıda emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri için şöyle denildi:

 “Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK'ya müracaat etmeleri halinde erkekte 25, kadında 20 yıllık hizmet süresi içerisinde 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarına endeksli primin; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı, vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile bir işverene tabi olarak çalışanların ödedikleri primler ile Başbakanlık Müsteşarına ödenen prim arasındaki farkı, TBMM Bütçesinden karşılanacaktır.

Ancak, her milletvekilinin durumu farklılık arz ettiğinden, söz konusu primin TBMM’ce ödenip, ödenmemesi ile ilgili bilgiyi Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı Milletvekili Özlük İşlemleri bölümünden bizzat kendilerinin almaları büyük önem arz etmektedir.”

 

-ADAY OLMAYAN VEYA ADAY OLUP DA TEKRAR SEÇİLEMEYEN MİLLETVEKİLLERİ-

 

Yazıda aday olmayan veya aday olup da tekrar seçilemeyen milletvekillerinin tedavi yardımının mevcut haliyle aynen devam edeceği belirtildi.

 

-“DİPLOMATİK PASAPORTLAR HUSUSİ PASAPORTA DÖNÜŞECEK”-

 

Mevcut diplomatik pasaportların hususi pasaporta dönüşeceğinden, bu pasaportların Milletvekili Hizmetleri Başkanlığına teslim edilmesi gerektiği ifade edilen yazıda şöyle denildi:

“Yurt içi veya yurt dışı görevlendirilmelerinden dolayı avans borcu bulunanların, görev bitim tarihi itibarıyla, avanslarını bir ay içerisinde kapatmaları yasal zorunluluktur. Aksi halde Strateji Geliştirme Başkanlığınca kişi borcu olarak tahsil edilecektir.

 

- “HABERLEŞME GİDERLERİNİZDE LİMİT AŞIMI OLMASI HALİNDE AŞAN MİKTAR KİŞİ BORCU OLARAK TAHSİL EDİLECEK”-

 

TBMM Haberleşme Yönetmeliği gereğince, TBMM Bütçesinden ödenen haberleşme giderlerinizden Haziran 2015 dönemi itibarıyla limit aşımınız olması halinde aşan miktar Strateji Geliştirme Başkanlığınca kişi borcu olarak tahsil edilecektir.

 

-“BİLGİSAYARDA BULUNAN ÖNEMLİ BİLGİ VE BELGELERİNİZİN YEDEKLENMESİ”-

 

Yasama faaliyetlerinde kullanılmak üzere makamınızda bulunan bilgisayarlar 25. Dönem milletvekillerinin kullanımı için Bilgi İşlem Başkanlığı tarafından bakıma alınacağından 7 Haziran 2015 tarihine kadar bilgisayarınızda bulunan önemli bilgi ve belgelerinizin yedeklenmesi büyük önem arz etmektedir.

 

-ÖDÜNÇ ALINAN KİTAPLAR-

 

Kütüphaneden ödünç aldığınız ve süresi dolduğu halde iade etmediğiniz kitap var ise Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığına iadesi gerekmektedir.” (ANKA)

(MG/OLÇ)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.