Tbb: Avukatlara Potansiyel Suçlu Muamelesi Yapılamaz

ANKARA (ANKA) – Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Adliyesi'nde yaşanan korkunç olayın ardından, konunun avukatlarla hiçbir ilgisinin olmamasına rağmen, avukatları hedef alır şekilde geliştirilmesini şiddetle kınadığını belirt

Haberler 03.04.2015, 06:38
Tbb: Avukatlara Potansiyel Suçlu Muamelesi Yapılamaz

ANKARA (ANKA) – Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Adliyesi'nde yaşanan korkunç olayın ardından, konunun avukatlarla hiçbir ilgisinin olmamasına rağmen, avukatları hedef alır şekilde geliştirilmesini şiddetle kınadığını belirtti. Birlik, “Adliyelere girişte hakim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa avukatlar bunların dışında hiçbir işleme tabi tutulamaz. Avukatlara, meslek itibarını zedeleyici, meslek sırrına zarar veren, baskı ve yıldırma amaçlı hiçbir muamele yapılamaz” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından yapılan açıklamada, İstanbul Adliyesi'nde yaşanan korkunç olaydan duyulan büyük üzüntünün kamuoyuyla paylaşıldığı anımsatıldı. Konunun avukatlarla hiçbir ilgisinin olmadığı ifade edilen açıklamada, buna rağmen konunun avukatları hedef alır şekilde geliştirilmesinin şiddetle kınandığı ifade edilen açıklamada, yaratılan algı operasyonun amacının, vatandaşları avukat güvencesinden mahrum bırakmak olduğu belirtildi.

Adliyelerdeki güvenlik açığının sebebi olarak avukatların gösterilemeyeceğinin ve avukatlara potansiyel suçlu muamelesi yapılamayacağının kaydedildiği açıklamada, adliyelerin, avukatların da iş yerleri olduğu, güvenliğin sağlanmasının avukatlarca da talep edildiği belirtildi.

-AVUKATLARA, MESLEK İTİBARINI ZEDELEYİCİ MUAMELE YAPILAMAZ-

Avukatların, hakim ve savcılarla yargının kurucu unsuru olduğunun anımsatıldığı açıklamada, adliyelere girişte hakim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa avukatların da bunların dışında hiçbir işleme tabi tutulamayacağı belirtildi. Açıklamada, “Avukatlara, meslek itibarını zedeleyici, meslek sırrına zarar veren, baskı ve yıldırma amaçlı hiçbir muamele yapılamaz. Adliyelerin güvenlik zaafı, akıl ve hukuk dışı dayatmalarla değil baro başkanları, başsavcılar ve adalet komisyonu başkanlarının bir araya gelmesiyle oluşacak ortak akılla çözülebilir. Türkiye Barolar Birliği de bu konuda HSYK ve Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacaktır” denildi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@