Tanrıkulu'dan Sigorta Acenteleri Sorusu

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hazine Müsteşarlığı’nın 30 Aralık 2014 tarihinde yayınladığı genelge ile sigorta acenteleri ve sigorta acentelerine bağlı olarak çalışan şubelerine yerine getiremey

Tanrıkulu'dan Sigorta Acenteleri Sorusu

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hazine Müsteşarlığı’nın 30 Aralık 2014 tarihinde yayınladığı genelge ile sigorta acenteleri ve sigorta acentelerine bağlı olarak çalışan şubelerine yerine getiremeyecek kadar çok ağır şartlar getirildiğini belirterek, “Mağduriyetlerin önüne geçilmesi için çalışma yapılacak mı?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Sigorta acentelerine bağlı olarak faaliyetine devam etmekte olan acente ve bağlı şubelerine 30 Aralık 2014 tarihinde 29221 sayılı yasa ile çalıştırılmakta olan teknik personel yanında bir de şube müdürü çalıştırma zorunluluğu, ayrıca yüksek oranda sermaye mecburiyeti getirilmiş olup, bu ağır şartların yerine getirilmesi için 24 Nisan 2015 tarihine kadar süre verilmiştir. Halen çalışmakta olan sigorta acenteleri ve bağlı şubelerinden alınan görüşler neticesinde yerine getirilmesinin neredeyse imkansız olduğu anlaşılmıştır. Bu durumda 4505 sigorta acentesi ve bağlı şubelerinde çalışan teknik personeller ve aileleri mağdur olmayacak mıdır?

Mevcut şubeler 2008 yılında çıkan 5684 sayılı yasanın mevcut hükümlerine göre mevzuat gereği yasal olarak kurulmuş, tescilleri alınmış, levha kayıtları yapılmış, ilgili vergi dairelerine bildirilmiş ve bağlı sigorta şirketlerinden de şube tescilleri yapılmıştır. Bu durumda, 24 Nisan 2015 tarihinde şube müdürü çalıştırma zorunluluğu ve yüksek oranda sermaye mecburiyetini yerine getiremeyen sigorta acenteleri ve bağlı şubelerinin akıbeti ne olacaktır?

Anayasa'nın ilgili maddesi gereği önceden kazanılmış olan müktesep haklara herhangi bir zarar gelmemesi ve 2008 yılından bu yana aynı şartlara haiz 30 Aralık 2014’de kayıtlı olan bütün şubelere, son çıkan yönetmelik esaslarında mevcut, ağırlaştırılmış şartların yumuşatılarak, halen görevlerini icra eden şubelerden acente olma hakkı isteyenlere, bu haklarının teslim edilerek yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilmesi için çalışma yapılacak mıdır?

Bu şartlar altında önceden yasal olarak şubeleşme haklarına haiz olanların haklarının muhafaza edilmesi, mevcut yönetmelik şartlarının 30 Aralık 2014 tarihinden sonra açılacak olan şubeler için geçerli olması, Anayasaya ile kazanılmış haklara dokunulmadan şube olarak devam etmek isteyenlerin haklarının son çıkartılan yönetmelik şartlarından muaf tutulması yönünde bir çalışma yapılacak mıdır?” (ANKA)

(MG/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.