Suriyeli Mülteci Sayısı Üç Milyonu Geçecek

Uluslararası Antalya Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi’nin (SEPAM) düzenlediği “Türkiye’ye Göç” başlıklı panelde, 2023’te Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sayısının üç milyonu bulacağı ve bu sorunun bugün itibarıyla ele alınması gerektiği vurgulandı.

Haberler 16.11.2015, 10:27
Suriyeli Mülteci Sayısı Üç Milyonu Geçecek

ANKARA(ANKA) - Uluslararası Antalya Üniversitesi Sosyal, Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi’nin (SEPAM) düzenlediği “Türkiye’ye Göç” başlıklı panelde, 2023’te Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sayısının üç milyonu bulacağı ve bu sorunun bugün itibarıyla ele alınması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’ye yönelik göçleri konu alan “Türkiye’ye Göç” başlıklı panel, SEPAM tarafından Uluslararası Antalya Üniversitesi merkez kampüsünde gerçekleştirildi. Alanında öncü isimlerin katıldığı panelde ilk olarak Anadolu’ya tarihten bu yana yaşanan göçler ve bu göçlerin temel özellikleri ardından ise özellikle son dönemde artan “sığınmacı” göçü ve bu göçün Türkiye-AB ilişkilerine etkileri tartışıldı. Panelde konuşan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Erdoğan ise Suriyeli sığınmacılar ile ilgili detaylı veriler paylaştı. Doç. Dr. Erdoğan. “Türkiye’de 700 bin civarında okul çağında olan Suriyeli çocuk bulunuyor. Yine Türkiye’de yaklaşık 200 bin Suriyeli bebek doğdu.” diyerek, 2023’te Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sayısının üç milyonu bulacağını ve bu sorunun bugünden ele alınmasının önemine vurgu yaptı.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya, modern Türkiye’nin çok büyük bir göç dalgası sonrasında kurulduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasında, Türkiye’yi bir ‘göç ülkesi’ olarak adlandırdı. Kaya, göç ve entegrasyon politikalarında çeşitliliğin önemine işaret etti. Bilimin insanları zaman zaman şaşırttığını, tarihi gelişmelerin objektif açılardan ele alınması gerektiğini hatırlatan Prof. Kaya, buna örnek olarak, “Mesela Romanlar Sulukule’de oturan bir topluluk olarak bilinir. Ancak tarihe baktığımızda Romanların İstanbul’a, Türkler’den önce yerleştiği görülür. Bunu belki de çoğunuz ilk defa duyuyor” dedi.

-“‘TÜRKİYE GÖÇ ALAN ÜLKE OLUYOR’”-

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İçduygu, konuşmasını ‘Türkiye – AB İlişkilerinde Bir Mesele Olarak Göç’ başlığı altında gerçekleştirdi. İçduygu, Türkiye ile ilgili göçün niteliğinin büyük bir dönüşümden geçtiğini ve Türkiye’nin göç veren ülke olmaktan giderek uzaklaşarak göç alan bir ülke haline geldiğini ifade etti. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@