Shin Bet'ten Türkiye İddiası: Saldırıyı Planlayan Filistinliler, Türkiye'de Eğitildi

TEL AVİV(ANKA) – İsrail’in iç istihbarat örgütü Shin Bet, İsraillileri hedef alan saldırıları planlamada Hamas’a yardımcı olduklarından kuşkulanan 34 Filistinli’nin gözaltına

Haberler 27.11.2014, 14:05
Shin Bet'ten Türkiye İddiası: Saldırıyı Planlayan Filistinliler, Türkiye'de Eğitildi

TEL AVİV(ANKA) – İsrail’in iç istihbarat örgütü Shin Bet, İsraillileri hedef alan saldırıları planlamada Hamas’a yardımcı olduklarından kuşkulanan 34 Filistinli’nin gözaltına alındığını açıklarken bu kişilerin “Türkiye’deki Hamas karargahı tarafından yönetildiğini” öne sürdü. Shin Bet ayrıca, Filistinliler’in “Türkiye’de eğitildiğini” iddia etti.

Haaretz gazetesine göre, Shin Bet,  yaptığı açıklamada Eylül ayında gözaltına alınan 34 Filistinli’nin Hamas’a silahlı saldırılarda, bombalamalar ve İsrailleri kaçırma eylemlerini planlamada yardımcı oldukları süphesinin bulunduğunu, hedefleri arasında Kudüs’teki Teddy Stadı ve kentin hafif ray sisteminin de yer aldığını savundu.

Söz konusu kişilerinin bir hedefinin, İsrail’den Filistin Yönetimi’nin çöküşüne götürecek sert bir karşılığı kışkırtmak olduğunu da öne süren Shin Bet,  Ağustos ayı sonunda Batı Şeria’da bir saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanan “Filistinlilerin,  Hamas üst düzey yetkilisi Salih El Aruri’nin başında bulunduğu Türkiye’deki Hamas karargahında yönetildiğini” iddia etti.

Söz konusu Filistinlilerin Shin Bet’e  “Ürdün, Türkiye, Suriye ve Gazze’de eğitim” aldıklarını söyledikleri öne sürüldüğü açıklamada “Filistinlilerin  Türkiye’de, Batı Şeria’da silahlı ve bomba saldırılarını gerçekleştirmek, yerleşim merkezlerine girip İsraillileri kaçırmak için eğitim gördükleri” savlarına da yer veriliyor. (ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@