Rusya'nın Operasyonları Uzarsa...

Rusya Suriye’deki askeri operasyonlarını sürdürürken Suriye savaşında muhaliflere destek veren ülkelerden Katar\'da merkezi bulunan El Cezire, “Rusya kamuoyu Suriye operasyonuna karşı şimdilik tepkisiz. Ancak uzmanlara göre, harekâtın uzaması veya Irak gibi ülkelere yayılması hem halkın sabrını hem de Rusya\'nın ekonomisini zorlar” derken “Suriye, Rusların savaşı değil” diyen Rus analistlerin değerlendirmelerini de yansıttı.

Haberler 07.10.2015, 18:40
Rusya'nın Operasyonları Uzarsa...

DOHA(ANKA) -  Rusya Suriye’deki askeri operasyonlarını sürdürürken Suriye savaşında muhaliflere destek veren ülkelerden Katar'da merkezi bulunan El Cezire, “Rusya kamuoyu Suriye operasyonuna karşı şimdilik tepkisiz. Ancak uzmanlara göre, harekâtın uzaması veya Irak gibi ülkelere yayılması hem halkın sabrını hem de Rusya'nın ekonomisini zorlar” derken “Suriye, Rusların savaşı değil” diyen Rus analistlerin değerlendirmelerini de yansıttı.

Rus hükümetinin dış politikasını şekillendiren kurumlar için araştırmalar yapan Rusya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Elena Suponina, “Bence Rusların tamamına yakını Suriye’deki bombardımanı destekliyor. Ama aynı insanlar, Suriye’de yapılacak bir kara operasyonuna tamamen karşı. Çünkü Afganistan tecrübesi hâlâ hafızalarda tazeliğini koruyor. Afganistan’dan çok ciddi dersler çıkardık. Sovyetler Birliği’ne çok büyük zararlar verdi bu savaş. Umarız bu hata tekrarlanmaz” dedi.

Arapça bilen ve Ortadoğu’daki gelişmeleri çok yakından izleyen Suponina, Rus basınında hava operasyonunun barındırdığı risklerin bile tartışma konusu olduğunu belirtirken "Teknik nedenlerle düşecek bir uçağın pilotunun düşman eline geçmesi bile insanları endişelendiriyor" diyor.

-“UZARSA HALK DESTEĞİ AZALIR”-

Bu arada, Kırım ve Ukrayna'daki askeri müdahalelerin Putin’e olan desteği arttırdığını söyleyen muhalif Rus gazetesi Novaya Gazeta’nın savunma muhabiri Pavel Felgenhauer de, Kırım ve Ukrayna’daki savaşta, tarihi ve etnik bağlar nedeniyle Rus halkının alınan riski makul karşıladığını belirterek, “Ama Suriye Ruslar için anlamsız bir savaş. Sıradan vatandaşlar kimin kim olduğunu bile bilmez” şeklinde konuştu.

Rus halkının Suriye'de bir kara harekatına karşı olduğunu,  Hükümetin de medya üzerinden sürekli operasyonun hava saldırısı çerçevesinde kalacağını anlatarak kamuoyu tepkisini dizginlediğini söyleyen Felgenhauer, zaman ve harcanan paranın da Rusların görüşlerini etkileyeceğini düşünüyor.

-“IRAK’A KONUŞLANDIRIRLARSA BURADA DA OPERASYON BAŞLAR”-

Felgenhauer, Rusya’nın Irak’ta kurduğu teröre karşı ortak istihbarat merkezi ile bölgede İran, Irak ve Esad’tan oluşan Şii blok ile müttefik olduğunu belirterek “Zaman içerisinde, tıpkı Suriye’de yaptıkları gibi gizlice üsler kurar, buralara uçak ve askeri birlikler konuşlandırırlarsa Irak’ta da Rus uçaklarının operasyonu başlar” görüşünü öne sürdükten sonra şu savları da dile getirdi:

“Operasyon alanı yayıldıkça, süresi uzadıkça maliyet artar. Ortadoğu ve körfezdeki Sünni ittifak Rusya’yı cezalandırmak için harekete geçerse daha fazla ambargolar gündeme gelebilir. Petrol zengini Arap ülkeleri daha fazla üretimle petrol fiyatlarının daha da düşmesini sağlayabilir. Bu Moskova’nın ekonomik yükünü iyice arttırır. Askeri kayıp olmasa bile ekonomik kayıplar halk desteğini etkiler."(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@