Rusya İkinci İhlali Araştırıyor-

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus savaş uçaklarınınTürk hava sahasını ikinci kez ihlal ettiklerini iddiasını inceleyeceklerini açıkladı.

Haberler 06.10.2015, 22:29
Rusya İkinci İhlali Araştırıyor-

MOSKOVA(ANKA) – Suriye’de muhaliflere yönelik hava baskınlarını sürdüren Rus savaş uçaklarının 4 Ekim’de de Türkiye’nin hava sahası ihlal ettiği bildirilirken 3 Ekim’de gerçekleşecek ilk ihlal için “navigasiyon hatası”, “kötü hava koşulları” gibi ifadeler kullanan Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı, "yeni iddiayı anaştıracakların" söyledi.

TC Dışişleri Bakanlığının 4 Ekim’de meydana geldiği belirtilen iİkinci ihlal için Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrei Karlov’a ikinci bir protesto notası verdiğine dikkat çekilirken Rusya Dışişleri Bakanlığı “iddiayı araştırıyoruz” demekle yetindi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Rusya’ya ait savaş uçağının 4 Ekim Pazar günü Türk hava sahasını ikinci kez ihlal etmesi üzerine yeniden Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı,Büyükelçi Karlov’a protesto notası sunulurken benzer olayların tekrarlanmaması için önlem alınmasını talep edildiği bildiriliyor.

-İKİNCİ İHLALLE İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA YOK-

Bu arada,  Sputniknews, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov’un 3 Ekim Cumartesi günü planlı uçuşunu tamamlayan Rus savaş uçağı Su-30'un Hmeimim hava üssüne dönmek için dağlık ve ormanlık alan üzerinde manevra yaparken kötü hava koşullarından dolayı birkaç saniye için Yayladağı/ Hatay'da Türk hava sahasına girdiğini belirttiğini anımsattıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Ancak ikinci ihlal iddiasına ilişkin bakanlıktan onay ya da resmi bir açıklama henüz gelmedi. Türkiye'nin dün ilk ihlal ve nota haberini açıklarken, bunun ardından bir kez daha nota verildiği bilgisini neden paylaşmadığı da bilinmiyor.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@