Plan Ve Bütçe Komisyonu Adalet Bakanlığı Bütçesi(4/son) Bozdağ: Adli Tıp Tapelerde Montajı İncelemez

-Adalet Bakanı Bozdağ, 17 -25 Aralık soruşturmasındaki ses kayıtlarına ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporunun anımsatılması üzerine “Buradaki rapor, ses ile sesin konuşanlara ait olup olmadığı üzerinde in

Plan Ve Bütçe Komisyonu Adalet Bakanlığı Bütçesi(4/son) Bozdağ: Adli Tıp Tapelerde Montajı İncelemez

-Adalet Bakanı Bozdağ, 17 -25 Aralık soruşturmasındaki ses kayıtlarına ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporunun anımsatılması üzerine “Buradaki rapor, ses ile sesin konuşanlara ait olup olmadığı üzerinde inceleme yapıyor. Birde tapelerle ses arasında bir uyum olup olmadığına dair inceleme yapıyor Adli Tıp Kurumu. Ama burada montaj ya da kurgu olduğuna dair bir inceleme yapmıyor. Sadece ses konuşana aittir. ‘Ses ile tape arasında uyum vardır’ şeklinde rapor veriyor. Yoksa bunların içerisinde ilave, çıkarma, montaj, kurgu konusunda inceleme yapılmadığını özellikle ifade etmek isterim” dedi.

 

-Niğde Ulukışla’daki IŞİD terör örgütü üyelerinin saldırısına ilişkin şahısların şu anda Türkiye’de cezaevinde olduğunu belirten Bozdağ, “Şu anda cezaevlerinde 19 Kasım 2014 tarihi itibariyle bulunan 16 IŞİD terör örgütü ve onun adına eylem yapan kişi cezaevlerinde tutuklu olarak bulunmaktadır” dedi.

 

ANKARA (ANKA) - Adalet Bakanı Bozdağ, 17 -25 Aralık soruşturmasındaki ses kayıtlarına ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporunun anımsatılması üzerine “Buradaki rapor, ses ile sesin konuşanlara ait olup olmadığı üzerinde inceleme yapıyor. Birde tapelerle ses arasında bir uyum olup olmadığına dair inceleme yapıyor Adli Tıp Kurumu. Ama burada montaj ya da kurgu olduğuna dair bir inceleme yapmıyor. Sadece ses konuşana aittir. ‘Ses ile tape arasında uyum vardır’ şeklinde rapor veriyor. Yoksa bunların içerisinde ilave, çıkarma, montaj, kurgu konusunda inceleme yapılmadığını özellikle ifade etmek isterim” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri iş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 2015 yılı bütçe, kesin hesap ve Sayıştay Raporları’nın görüşmeleri tamamlandı. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK’nın yapısının, seçim usulü konusunun çok tartışıldığını ve bu tartışmaların sağlıklı olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Bozdağ, “HSYK’nın seçim usulünün bende yargıyı ayrıştırdığına, böldüğüne kutuplaştırdığına, politize ettiğine inanıyorum. Hakim ve savcılarımızda bizi bundan kurtarın diyorlar. Ben çağrımı burada ifade ettim. Daha önce siyasi partilerin grup başkan vekillerini HSYK kanunun görüşmeleri sırasında ziyaret ettim. Ancak uzlaşma zemini olmadı. Türkiye’nin HSYK’nın yapısı ve yargıyla ilgili konularda ciddi bir anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Eleştirileri bir tarafa koyarak bakmamız lazım. Realite budur, bunu ne kadar geciktirirsek o kadar ülkemizin aleyhine olur. Yeni anayasa konusunda gruplarımız uzlaşma imkanı bulamazlarsa yargıyla ilgili konularda birlikte bir adım atma imkanı bulalım. 2018’deki HSYK seçiminin yeni usulle yapılmasının yargıya da hepimize de faydası olacak” dedi.

 

-HASTA HÜKÜMLÜLERLE İLGİLİ YENİ ÇALIŞMA-

 

Hasta hükümlüler konusunda yapılan eleştirilere kısmen katıldığını ifade den Bozdağ, bu konuya insani yönden bakılması gerektiğini belirtti. Bu konuda yasal bir düzenlemeler yapıldığını, uygulama noktasında aksaklıklar yaşandığını ve aksaklıkların giderilmesi konusunda da değişiklik yapıldığını anlatan Bozdağ, tehlikeli kriterinin önüne somut tehlike kriteri konularak rapor alanların genel değerlendirmelerle bu imkandan yararlanmasının engellenmesinin önüne geçilmek istendiğini ifade etti. Uygulamanın mevcut hali ile devam ettiğini ancak bunun yeterli görülmediğini kaydeden Bozdağ, hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili yeni bir çalışma yapıldığını açıkladı.  

 

-15 BİN İNFAZ KORUMA MEMURU ALINACAK-

 

Ceza ve infaz kurumlarındaki personelin durumu konusundaki eleştirilere katıldığını, zor şartlar altında görev yaptıklarını anlatan Bozdağ, “Genel Kurulun gündeminde bulunan cezaevlerinin dış güvenliğine ilişkin kanun tasarısı içinde yıpranma payını getiriyoruz. Özlük haklarında da çok böyle üst düzeyde değil ama mevcut durumu ileri götüren bir iyileştirmeyi yapıyoruz. Ceza ve tevkifevlerinin dış güvenliği Adalet Bakanlığı’na geçtikten sonra dış güvenlikle ilgili 15 bin civarında infaz koruma istihdamı yapılacak” diye konuştu.

 

-İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONU-

 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yönelik eleştirileri de değerlendiren Adalet Bakanı Bozdağ, Sarayın yargı tartışmaları konusunda eksik bilgiler bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sarayının yargıya taşındığını, Ankara 11. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini, Danıştay 14. Daire’nin ise yerel mahkemenin kararının yürütmesini durdurduğunu anlatan Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada mahkeme kararı sanki burayı iptal etmiş burada kaçak bir durum varmış gibi bir şey var. İlk derece mahkemesinin verdiği karara Danıştay onay vermemiştir Mahkeme kararını uygulamama gibi bir durum söz konusu değildir. Öte yandan saray deniyor ama cumhurbaşkanlığı hizmet binası diyelim. Sanki özel bir mülk yapılmış, şahsa bir saray yapılmış gibi değerlendirme yapılıyor. Sanki Cumhurbaşkanımız lükse çok düşkün şatafatla ilgili bir derdi var, böyle bir isteği var onun için yapılmış gibi bir algı meydana getirildi. İlk yaptığımız iş bizim lojmanları boşaltmak oldu. Başbakan 12 yıl boyunca bir Keçiören’de bir mahallemizde hepimizin oturduğu türden bir evde oturdu. Bugün, saray, saray diyerek itibarsızlaştırma operasyonu yapanlar 12 yıldır Başbakanlık Resmi Konutunu kullanmayan,  halkın arasında, onlarla beraber herkesin evi gibi bir evde oturmasını dile getiren olmadı.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının düğünün bile otellerde yapılmadığını anlatan Bozdağ, “Başkaları nerelerde düğün yaptı biliyoruz. Benim evladımın veya başkanının evladının düğünü nasılsa aynen öyle oldu. Son olaylar nedeniyle bir iftiralar  kampanyası içerisinde gündeme gelmesi sayın Cumhurbaşkanımızın evlatlarının isimlerini bile Türkiye kamuoyu bir tanesi hariz doğru dürüst bilmezdi. Son 17 Aralık sürecinden sonra bir itibarsızlaştırma katliamı çerçevesinde insafsızca eleştiriler oldu. Bu ülkemizin itibarı içinde önemli bir konudur” diye konuştu.

 

-"PEMBE KÖŞKTE’Kİ BİLARDO ELEŞTİRİLMİYOR"-

 

Cumhurbaşkanlığı hizmet binasının ülkenin milletin onuru, büyüklüğü ile mütenasip olmasını arzu etmenin kötü olmadığını ifade eden Bozdağ,  Çankaya Köşkü’nün ve Pembe Köşkün yapıldığı zaman Türkiye’nin ekonomisinin daha kötü olduğunu anlattı. Köşkleri ziyaret ettiğini ifade eden Bozdağ, Pembe Köşk’ün içinde bilardo olduğunu, bunun neden eleştirilmediğini sordu. Bozdağ, “Herkes Çankaya gibi bu ülkenin cumhurbaşkanı olduğu yeri ülkenin itibarıyla milletin itibarıyla ilgili olduğunu bilir ve harcamalara bir şey demez” dedi.

 

-"ÖNERİ MUHALEFETTEN GELDİ"-

 

Yargıtay ve Danıştay üye seçimi için 20 yıl olan kıdemin 17’e indirilmesine ilişkin eleştirileri de değerlendiren Bozdağ, bu durumun teklifte olmadığını, muhalefet partilerinden gelen öneri üzerine kabul edildiğini kaydetti.

 

-16 IŞİD ÜYESİ TÜRKİYE’DE TUTUKLU-

 

Niğde Ulukışla’daki IŞİD terör örgütü üyelerinin saldırısına ilişkin şahısların şu anda Türkiye’de cezaevinde olduğunu belirten Bozdağ, bunların Ankara 2 Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olduklarını ifade etti. Söz konusu kişilerin yargılamalarının devam ettiğini kaydeden Bozdağ, “Şu anda cezaevlerinde 19 Kasım 2014 tarihi itibariyle bulunan 16 IŞİD terör örgütü ve onun adına eylem yapan kişi cezaevlerinde tutuklu olarak bulunmaktadır” dedi. Milletvekillerinin bu örgüt elemanları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olup olmadığına yönelik soruya Bozdağ, “O bilgi yok elimizde. Danimarka’nın iddia ettiği isim mahkeme tarafından tahliye edildi. Bu karara istinaden de çıkmış. Bizim bakanlık olarak bu konuya müdahale etmemiz olamaz. Bu mahkemenin kararı” dedi.

 

-"ADLİ TIP MONTAJI İNCELEMEZ"-

 

17 -25 Aralık soruşturmasındaki ses kayıtlarına ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporunun anımsatılması üzerine Bozdağ, “Burada rapor ses ile sesin konuşanlara ait olup olmadığı üzerinde inceleme yapıyor. Birde tapalerle ses arasında bir uyum olup olmadığına dair inceleme yapıyor Adli Tıp Kurumu. Ama burada montaj ya da kurgu olduğuna dair bir inceleme yapmıyor. Sadece ses konuşana aittir. ‘Ses ile tape arasında uyum vardır’ şeklinde rapor veriyor. Yoksa bunların içerisinde ilave, çıkarma, montaj, kurgu konusunda inceleme yapılmadığını özellikle ifade etmek isterim” dedi.

Bakanın milletvekillerinin sorularını yanıtlamalarının ardından Komisyonda, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Türkiye Adalet Akademisi, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu'nun 2015 bütçeleriyle 2013 kesin hesapları ve Sayıştay raporları da müzakere edilerek kabul edildi. (ANKA/SON)

(YE/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.