Papa'nın Osmanlı'ya Yazdığı Mektuplar

ANKARA(ANKA) - Katolik dünyasının dini lideri Papa Françesko, Vatikan’da düzenlenen ayinde 1915’te yaşanan Ermeni tehciri için “soykırım” ifadesini kullanması Türkiye’nin tepkisini çekti. Osmanlı arşivleri, Papa Françesko’nun

Papa'nın Osmanlı'ya Yazdığı Mektuplar

ANKARA(ANKA) - Katolik dünyasının dini lideri Papa Françesko, Vatikan’da düzenlenen ayinde 1915’te yaşanan Ermeni tehciri için “soykırım” ifadesini kullanması Türkiye’nin tepkisini çekti. Osmanlı arşivleri, Papa Françesko’nun aksine dönemin papası XV. Benedictus’un 1915’te yaşanan Ermeni tehcirini yakından takip ettiğini ortaya koyuyor. Papa XV. Benedictus, Osmanlı İmparatoru Sultan Mehmet Reşad’a 2 ayrı mektup yazıyor. Papa XV. Benedictus, Reşad’a Osmanlı ülkesindeki Ermenilerin alınan tedbirlerden zarar görmemelerini rica ediyor. Papa XV. Benedictus’a yanıt veren Sultan Reşad ise Türkiye’de ırk, din ve mezhep ayırımı yapılmaksızın herkese eşit muamele yapıldığını vurguluyor.

Katolik dünyasının dini lideri Papa Françesko, Vatikan’da düzenlenen ayinde 1915’te yaşanan Ermeni tehciri için “soykırım” ifadesini kullanması Türkiye’nin tepkisini çekti.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Osmanlı arşivlerine göre dönemin, Papa’sı XV. Benedictus, 1915’te yaşanan Ermeni tehcirini yakından takip etti.

Osmanlı Arşivlerine göre, Papa XV. Benedictus, Ermenilerin sevk ve iskânı için 1915 ve 1918 tarihlerinde Osmanlı imparatorluğuna iki ayrı mektup yazıyor. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün tercüme ettiği belgelere göre, Papa XV. Benedictus,  Sultan Mehmed Reşad’a Osmanlı ülkesindeki Ermenilerin alınan tedbirlerden zarar görmemelerinin temini ricasıyla bir mektup yazdı.

Papa XV. Benedictus’un mektubuna 10 Eylül 1915 tarihinde yanıt veren Sultan Mehmed Reşat,  Osmanlı Ermenileriyle ilgili Vatikan’a ulaşan haberlerin gerçek dışı olduğuna, Türkiye’de ırk, din ve mezhep ayırımı yapılmaksızın herkese eşit muamele yapıldığını vurguluyor. Sultan Reşad, Papa XV. Benedictus’a gönderdiği mektubunda, Meşrutiyetten sonra siyasî partiye dönüşen Ermeni komitelerinin, planlı bir şekilde düşmanla işbirliği yaparak Anadolu’nun her tarafında ayaklandıklarına, vatanın müdafaası için hükûmetin önlem almak zorunda kaldığının altını çiziyor.

Papa XV. Benedictus, ikinci mektubunda ise Ermenilerin himaye edilmesini talep ediyor. Papa XV. Benedictus’un mektubuna Sultan Mehmed Reşat, 14 Mayıs 1918’de cevap veriyor. Sultan Mehmet Reşat mektubunda, Brest-Litowsk Muahedenâmesi’ne bağlı eyaletlerde yaşayan Ermenilerden, doğruluktan ayrılmayan ve memleketlerine karşı vazifelerini yerine getirmekten vazgeçmeyenler hakkında Osmanlı Devleti’nin himayesinin devam edeceğini belirtiyor.

Rus ordularının tahliyesinden sonra Ermeni çetelerinin giriştikleri kanlı olayları unutmanın mümkün olmadığına vurgu yapılan mektupta, “Söz konusu eyaletlerde sükûnet temin edilerek Müslümanlarla Ermenilerin huzur ve barış içerisinde hayatlarını sürdürmelerinin ümit ederim” ifadeleri de dikkat çekiyor.(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.