Oran: Türkiye'de Çocuğun Adı Yok, Her 100 Çocuktan 80'i Şiddet Görüyor

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye’de 1 milyon dolayında çocuk işçi olduğunu, 1.3 milyon çocuğun okula gitmediğini, 40 bin kız çocuğunun "çocuk gelin" olduğunu, her 100 çocuktan 80'inin şiddet gördüğü

Haberler 22.04.2015, 18:18
Oran: Türkiye'de Çocuğun Adı Yok, Her 100 Çocuktan 80'i Şiddet Görüyor

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye’de 1 milyon dolayında çocuk işçi olduğunu, 1.3 milyon çocuğun okula gitmediğini, 40 bin kız çocuğunun "çocuk gelin" olduğunu, her 100 çocuktan 80'inin şiddet gördüğünü söyledi.

Oran yaptığı açıklamada Türkiye’de çocuğun adı olmadığını, 1 milyon dolayında çocuk işçi olduğunu belirterek, “AKP döneminde izlenen politikalarla Türkiye, 23 Nisanları gerçek anlamıyla bir çocuk bayramı olarak kutlama noktasından uzaklaşmıştır” dedi.

Oran şu değerlendirmelerde bulundu:

“Milli Eğitim müfredatında zorunlu ve seçmeli din derslerinin haftalık sayısı, matematik ve fen derslerini geçmiştir. OECD tarafından 3 yılda bir orta öğretim öğrencilerinin matematik, fen ve okuma bilgi ve becerilerini ölçmek amacıyla gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PI­SA) sınavında ise Türkiye OECD ortalamasının çok altında kalmaktadır. Türkiye, 65 ülke arasından matematikte ancak 44, okuma becerisinde 41 ve fen alanında 43. sıra ile sonlarda yer alabilmektedir.

-“228 BİN DERSLİK AÇIĞI VAR”-

 Eğitim sisteminin kalitesi yanında fiziki altyapısında da büyük yetersizlikler bulunmaktadır. 4 4 4 dayatması ile okulöncesi çağdaki binlerce çocuğun ilkokula başlatılması, ciddi bir derslik açığı ortaya çıkarmıştır. OECD ülkelerinde 21 olan derslik başına düşen öğrenci sayısı, AB ülkelerinde 19,8’e kadar düşerken, bizde ise bazı Doğu ve Güneydoğu illerinde çocuklar 50-60 kişilik sınıflarda eğitim görmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre milli eğitimde 228 bin derslik açığı bulunmaktadır.  Yeni yapılan binalar bu ihtiyacı karşılamaktan uzaktadır. Bu açığın kapatılabilmesi için 8 derslikli küçük okullar yapılması halinde 100 milyar, 40 derslikli okullar yapılması halinde 50 milyar lira yatırım gerektiği belirtiliyor. Bu fatura, yılların ihmalinin bir sonucudur.

-"TÜRKİYE OECD ORTALAMASININ ALTINDA KALIYOR"-

Türkiye, toplam kamu harcamaları içinde eğitimin payında yüzde 10.9’la OECD ortalamasının altında kalıyor. Bu oran, Yeni Zelanda’da yüzde 21.6, Endonezya ve Meksika’da yüzde 20.5,  Brezilya’da yüzde 19.2 düzeyindedir. Yani bu ülkeler tüm kamu harcamalarının beşte birini eğitim alanına yapıyorlar. Eğitim harcamalarının GSYH’deki payında da Türkiye, yüzde 3.8 oranı ile OECD ülkeleri içinde en son sırada yer alıyor. Sadece ilk ve ortaöğretim baz alındığında ise Türkiye’nin kamu harcamasının milli gelirdeki payı yüzde 2.7’ye düşüyor.

-“1.3 MİLYON ÇOCUK OKULA GİTMEMEKTEDİR”-

Türkiye’de 1 milyon dolayında çocuk işçi bulunmaktadır. Yasak olmasına rağmen çocuk işçiliği artarak devam etmiştir.  TÜİK’in 2012 Çocuk İşgücü Anketine göre, Türkiye genelinde 6-17 yaş grubundaki 15.3 milyon çocuğun yüzde 8.5’i, yani 1.3 milyon çocuk okula gitmemektedir. 4 4 4 dayatması ile temel eğitim yaşının 5-13 yaş aralığına çekilmesiyle, ortaokulun bitiş yaşı, yani çocuk işçiliğin yaygınlaşma yaşı fiilen 13’e düşmüştür.  Çocuk işçiliğinin her geçen yıl artması, binlerce çocuğun eğitimin dışına zorla itilmesi ülkenin geleceği için büyük tehlikedir. Çalışma Bakanı’nın verdiği bilgiye göre Türkiye’de son13 yılda 127 çocuk işçi, iş kazalarında hayatını kaybetmiştir.

-"40 BİN KIZ ÇOCUĞU ÇOCUK GELİN OLMAKTADIR"-

Kız çocuklarının yüzde 14'ü erken yaşta evlendirilmekte; her yıl ortalama 40 bin kız çocuğu ‘çocuk gelin’ olmaktadır.

 AKP, yaygın çocuk istismarı ve çocuklara şiddet olgusuyla da mücadele edememiştir. Her 100 çocuktan 80'i şiddet görmektedir. Her yıl binlerce çocuğumuz bonzai vb. uyuşturucu madde bağımlılığının pençesine düşürülmektedir. Yetişme yurtlarında kalan, yani devletin koruması altındaki çocuklarımız her türlü istismar, taciz ve tecavüze uğramaktadır. AKP, çocukları ve gençleri spora, sosyal, kültürel faaliyetlere yöneltecek, onları kötü alışkanlıklardan alıkoyacak politikalar izlememiştir. Artan genç nüfusa bu tür etkinlikler için sunulan imkânlar son derece yetersiz kalmıştır. Araştırmalar gençlerin beşte birinin fazla kilolu ya da obez olduğunu göstermektedir. İnternet kullanım oranının yüzde 80’leri aştığı çocuk ve gençlerimize, kitap okuma sevgisi aşılanmamaktadır.

 -“HER 100 ÇOCUKTAN 80'İ ŞİDDET GÖRMEKTEDİR”-

Çocuklarımıza sağlıklı ve umut dolu bir gelecek hazırlamadıkça 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gerçek anlamına uygun kutlanamaz.

 AKP’yi bugünün çocukları yarının gençleri siyaset tarihinden sileceklerdir. Bu seçimlerde 2.500.000 genç ilk kez oy kullanacak. 2000 yılı ve sonrasında doğanların sayısı yaklaşık 20 milyon ve bu gençler 2018 den itibaren yeni seçmen olacaklar. Bu gençlere zorla dayatılan AKP’nin yaşam tarzı artık iflas etmiştir.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@