Obama Yönetimi Soykırım Meselesini Gözden Geçiriyor

LOS ANGELES(ANKA) –  Ermenistan ve diaspora tarafından “Ermeni Soykırımı iddialarının" 100. yıldönümü anmalarının yapılacağı 24 Nisan’a iki hafta kala ABD Başkanı Barack Obama&rsq

Haberler 10.04.2015, 12:47
Obama Yönetimi Soykırım Meselesini Gözden Geçiriyor

LOS ANGELES(ANKA) –  Ermenistan ve diaspora tarafından “Ermeni Soykırımı iddialarının" 100. yıldönümü anmalarının yapılacağı 24 Nisan’a iki hafta kala ABD Başkanı Barack Obama’nın başkan olmadan önce verdiği “soykırımı tanıma sözünü nihayet yerine getireceğinin umulduğu" belirtiliyor. Los Angeles Times Gazetesi, "Obama Yönetimi, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda 2009 yılından bu yana en derinlemesine gözden geçirmeyi yürütüyor"  diyor. 

ABD’de Ermenilerin yoğun yaşadığı Kaliforniya eyaletinde yayınlanan Los Angeles Times Gazetesi,  Başkan Obama’nın başkan seçilmeden önce verdiği “soykırımı tanıma" sözünü yerine getirmesini bekleyen Ermenilerin "şimdiye kadar, her yıl hayal kırıklığına uğradığını ancak bu defa durumun farklı olacağının umulduğunu” söylüyor.  

Hem bu yıl “Soykırım" iddialarının 100. yıldönümünün olacağını hem de Başkan Obama’nın geride bırakacağı mirası göz önünde tutmaya başlayarak son dönemde ilkesel konularda “daha cesur” davrandığını kaydeden gazete, “soykırımın” tanınmasından yana olanların, “Obama yönetiminin bu konuda 2009 yılından bu yana en ayrıntılı değerlendirmeyi yaptığının" kendilerine iletildiğini anlatıyor. 

-“TÜRK HÜKÜMETİ LOBİ ÇABALARINA MİLYONLARCA PARA AKTARDI”-

Buna karşın haberde “Ancak Türk hükümetinin soykırımın olduğuna itiraz etmeye devam ediyor ve ABD tarafından resmen tanınmasını önlemeye yönelik lobi çabalarına milyonlarca para aktardı" deniliyor. 

LaTimes “tarihçilerin soykırımın olduğu kanısına varmalarına karşın kritik bir bölgede kilit bir müttefik olan Türkiye’yi kızdırma kaygılarının”  çok sayıda yönetim ve Kongre üyesinin “soykırımı” tanınmaktan kaçınmalarına neden olduğunu anlattığı haberinde ABD’de birçok Ermeni’nin,  bu yıl şimdiye kadar yapılan uygulamalardan farklı hareket edeceği umuduyla Obama’yı eleştirmekten kaçındıklarını da söylüyor.

Amerika’nın Ermeni Ulusal Komitesi İcra Direktörü Aram Hamparyan da özellikle Ulusal Güvenlik Konseyi başta olmak üzere Beyaz Saray’daki çok üst düzey kişilerin, "yönetimin 2009 yılından bu yana ilk derinlemesine gözden geçirmeyi yürüttüğünü" söylediğini ifade ediyor. 

Haberde ayrıca “Yönetim yetkilileri, gözden geçirme sürecine ilişkin herhangi bir yorum yapmadı ve çoğu gözlemci, konunun hassasiyeti nedeniyle Obama’nın ne diyeceğinin 24 Nisan’a kadar öğrenilmeyeceğini düşünüyorlar” deniliyor.

-TÜRK YETKİLİSİ: GÖRÜŞ BİLDİRMEK KONGRE VEYA DİĞER ÜLKELERİN LİDERLERİNİN İŞİ DEĞİL”-

Gazete, bir Türk hükümeti yetkilisinin ise, öldürmelerin soykırımı tanımına uymadığını belirtirken ABD için böyle bir ifadeyi kullanmanın yanlış olacağını söylediğini de aktarırken yetkilinin “Emin olun ki Türk tarafında çok büyük bir hayal kırıklığı olur. Diğer ülkelerin tarihleri konusunda görüş bildirmek Kongre veya diğer ülkelerin liderlerinin işi değil” dediğini de anlatıyor.

-BİLL SHUSTER: “SOYKIRIMI TANIMAK ABD’NİN ÇIKARLARINA ZARAR VEREBİLİR” -

LaTimes haberinde Temsilciler Meclisi üyelerinden Cumhuriyetçi Bill Shuster’in kısa bir süre önce meslektaşlarına gönderdiği mektupta “Soykırımı tanıyan bir karar tasarısının onaylanması bir afet olabilir ve ABD’nin çıkarlarına zarar verebilir” uyarısında bulunduğunu anımsatıyor.

Gazete, ayrıca Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce’nın ise, “soykırım”ın tanınmasına destek vermekle birlikte bu yıl da bir kongre tasarısına ilişkin oylama düzenlemeyi planlamadığını açıklarken, bunun nedeni olarak da 100. yıldönümünde farklı seslerin çıkmaması gerekçesini gösterdiğine dikkat çekiyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@