Nyt: Rusya'nın Müdahalesi Türkiye'nin Suriye Hedeflerinin Altını İyice Oydu

Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesi ve Rus jetlerinin Türkiye’nin hava sahasını ihlallerinin iki ülke arasında “çatlak” yarattığı yorumları yapılıyor.

Haberler 07.10.2015, 18:41
Nyt: Rusya'nın Müdahalesi Türkiye'nin Suriye Hedeflerinin Altını İyice Oydu

NEW YORK(ANKA) – Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesi ve Rus jetlerinin Türkiye’nin hava sahasını ihlallerinin iki ülke arasında “çatlak” yarattığı yorumları yapılıyor. New York Times Gazetesi, Türkiye’nin,  Rusya’yı Suriye’deki kararlı askeri eylemleri konusunda uyarmak dışında  yapabileceği fazla bir şey olmadığını düşünüyor. Gazete, "Rusya’nın müdahalesi Türkiye’nin Suriye hedeflerinin altını iyice oydu" diye düşünüyor. 

“Rusya’nın Suriye’deki askeri eylemleri Türkiye ile çatlak yarattı” başlığı ile verdiği geniş haber analizinde Rusya’nın müdahalesi ve ihlallerinin “Türkiye’nin Suriye’deki iç savaş ile ilgili hedeflerinin altını oyduğunu” öne süren New York Times,  “Ancak Erdoğan’ın Rusya’nın Suriye’deki kararlı askeri eylemleri konusunda  keskin uyarılarda bulunmak dışında yapabileceği fazla bir şey yok gibi” savını dile getiriyor.

“Birçok açıdan Rusya’ya yakın” olan Erdoğan’ın şimdi “daha fazla NATO müttefiklerine dayandığını” dile getire gazete, “Rusya’nın bombalama operasyonlarına başlamasından sonra gittikçe daha açık olanı, Erdoğan’ın Batılı müttefiklerini Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge kurmaya ikna etme hırsının çöktüğüdür” yorumunu da yapıyor.

NYT, “Güvenli bölgenin" kurulması durumuna Rusya’nın buna meydan okuyabileceğini belirttiğini haber analizinde şu değerlendirmeyi de yapıyor:

“Suriye konusunda Rusya ile Türkiye arasında ortaya çıkan yeni gerilimler, iki ülke arasındaki çok karmaşık ilişkiye vurgu yapıyor. Bazı açılardan Türkiye’nin Rusya ile ilişkisi,  Suriye hükümetinin en önemli bölgesel müttefiki olan İran ile ilişkisine benziyor. Her iki ülke ile temaslarında Türkiye, Suriye’deki savaş gibi konulara ilişkin keskin görüş ayrılıklarını derin ekonomik bağlardan ayrı tutabiliyor.”

Türkiye’nin enerji konusunda hem İran hem de Rusya’ya olan bağlılığına da vurgu yapılan haberde  “Rusya’nın Suriye’de son dönemde yaptığı askeri yığınaktan önce bile Esad’ın önemli bir müttefiki oluşunun Türkiye’nin ihtilafa doğrudan daha çok müdahil olmasını önlediği” görüşlerine de gönderme yapılıyor. Bunun ardından da şu savlar öne sürülüyor:

“Açık olanı ise, Rusya’nın Türkiye ile karşı karşıya gelmeye istekli olduğudur. Rusya, Türkiye’nin hava sahasını son günlerde iki defa ihlal ederek Esad’ın düşmanlarına Suriye’nin egemenliğini ihlal etmeyin uyarısını yapmak istedi gibi.”

Ancak bu uyarılara rağmen “Türkiye, tarihi ve Rusya ile olan derin ekonomik bağları nedeniyle Ruslarla herhangi bir çatışmayı önlemek için elinden gelenini yapacak” görüşüne de yer veriyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@