Mobilya İhracatçıları, İtalya Ve Çin'e Rakip Oldu

İZMİR(ANKA) - Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçıları, 2015 yılının ilk çeyreğinde ihracatta yaşanan gerilemenin önümüzdeki aylarda duracağına inanıyor. 2015 yılının Ocak – Mart döneminde, 2014 yılının aynı dönemine gö

Haberler 08.04.2015, 14:03
Mobilya İhracatçıları, İtalya Ve Çin'e Rakip Oldu

İZMİR(ANKA) - Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçıları, 2015 yılının ilk çeyreğinde ihracatta yaşanan gerilemenin önümüzdeki aylarda duracağına inanıyor. 2015 yılının Ocak – Mart döneminde, 2014 yılının aynı dönemine göre ihracatı yüzde 9’luk düşüşle 122 milyon 551 bin dolara gerilen Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 2015 yılının geri kalan diliminde ihracatını arttırmayı ve 2015 yılı sonunda 2014 ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 2014 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Türk ihracatçısının son 10 yıldır dünya genelindeki tüm ekonomik ve siyasi krizlere rağmen ihracatını arttırma başarısı gösterdiğine işaret etti. Tarakçıoğlu, “2015 yılının önümüzdeki 3 çeyreğinde toparlanma bekliyoruz. Türk ihracatçısının yeni pazarlar bulma konusundaki kabiliyetine güveniyoruz. Türk şirketlerinin dinamik yapısı en büyük avantajımız, özellikle Orta ve Güney Afrika ile Uzakdoğu pazarlarında yeni pazarlar bulacağız. 2015 yılı sonunda artıya geçemesek bile 2014 yılı ihracat rakamlarına ulaşacağımızı ümit ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin büyümesinin arzu edilen yüzde 5 seviyesine çıkması ve istihdam edilen çalışan sayılarının artması için ihracatın olmazsa olmaz konumunda olduğuna işaret eden Tarakçıoğlu “Konjonktürün yardımıyla dünyadaki ticaretin seyrinin değişimi ile birlikte bu yılı kayıpsız atlatmayı umuyoruz. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği olarak 2015 yılı sonunda hedefimiz 500 milyon dolar bandının üzerinde ihracat yapmak” dedi.

Önümüzdeki süreçte Afrika ve Uzakdoğu pazarlarına yoğunlaşacakları bilgisini veren Tarakçıoğlu, “Mobilya sektörü üretim kapasitesi, üretim esnekliği ile bu tür krizlerde avantajlı hale gelebiliyor. İtalya’nın Çin’in yapamadığı işleri kısa terminli işleri alacağımızı ve ihracatımızı arttıracağımızı düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.  

Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte odun dışı orman ürünleri sektöründe ortak çalışma yaparak ürün ve pazar artışını yakalamayı amaçladıklarını da anlatan Tarakçıoğlu, odun dışı ve orman ürünleri ihracat rakamlarının da bu çalışmalarla arttırılacağını sözlerine ekledi.  (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@