Memurlar Beyannamelere Nasıl Giremez?

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, istatistiklerle ne kadar oynanırsa oynansın, memurların ve emeklilerinin kayıplarını saklamanın mümkün olmadığını belirtirken, açıklanan enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Haberler 05.10.2015, 20:20
Memurlar Beyannamelere Nasıl Giremez?

ANKARA (ANKA) - Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, “Memur gelirinin yaklaşık yüzde 50’si gıda harcamalarına gitmektedir. Mutfağa yansıyan enflasyon oranı genel enflasyon oranından yüzde 50 oranında daha fazladır. Memur ve emeklileri, gıda ihtiyaçlarının temininde, sağlıklı beslenme yerine karın doyurucu gıda maddelerini seçmeye zorlanmaktadır” açıklamasında bulundu. BASK Başkanı, partilerin seçim beyannamelerinde memurların yer almamasına da sert tepki gösterdi ve “Sadece karınlarını doyurabilir hale getirilen memurlara ilişkin sorunlar nasıl beyannamelere giremiyor? Sorun çözücü vaatler neden beyannamelerde yer almıyor?” dedi. 

BASK Genel Başkanı Zengin yaptığı yazılı açıklama ile enflasyon verilerini değerlendirdi. Eylül ayı enflasyon oranı kadar, aynı ay içinde okulların açılması ve Kurban Bayramının yaşanmasının ücretinden başka geliri olmayanların belini büktüğünün altını çizen Zengin, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerini inandırıcı bulmadıklarını da belirterek, TÜİK’in “rakamlarla oynadığına” inandıklarını vurguladı. “Ramazan ayında bile enflasyonu düşürmeyi başaran TÜİK’in, bu kez okulların açıldığı ve kış sezonuna hazırlıkların başladığı, bu nedenle fiyatların tavan yaptığı bir ayda giyim ve ayakkabı sektörü hakkında dahi yaptığı “düşüş” açıklamasının “manidar” olduğunu belirten Zengin, şunları kaydetti:

“Ortalama memur gelirinin yaklaşık yüzde 50’si gıda harcamalarına gitmektedir. Memur emeklilerinde ise bu oran yüzde 75’i bulmaktadır. Gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışı yüzde 1.24 olarak açıklanmıştır. Mutfağa yansıyan enflasyon oranı genel enflasyon oranından yüzde 50 oranında daha fazladır. Bu durumda memur ve emeklileri, gıda ihtiyaçlarının temininde, sağlıklı beslenme yerine karın doyurucu gıda maddelerini seçmeye zorlanmaktadır. Aynı şekilde okulların açılması nedeniyle artan servis ücretleri ile okul çağındaki çocukların giyim harcamaları da Eylül ayında yapıldığı için, bu kalemlerdeki artışların da Eylül ayını kabus ayına döndürmüştür. BASK olarak, genel tüketim kalıplarına göre değil, ücretlilerin tüketim kalıpları dikkate alınarak farklı bir hesaplama yöntemine belirlenmesi, ücretlilere göre enflasyon endeksi madde sepeti hazırlanması ve grup ağırlıklarının buna göre yapılması gerektiğini de defalarca ifade ettik. İstatistiklerle ne kadar oynanırsa oynansın, memurların ve emeklilerinin kayıplarını saklamak mümkün değildir.”

-PARTİLERİN SEÇİM BEYANNAMELERİNDE MEMURLAR YOK-

Siyasi partilerin açıkladığı seçim beyannamelerindeki vaatlerine de açıklamasında yer ayıran Bayram Zengin, “Üzülerek ve ibretle görmekteyiz ki, özellikle TBMM’de halen temsil edilen partilerin temel vaatleri veya taahhütleri arasında memurlar bulunmamaktadır. Memurlara yönelik vaatler beylik sözlerden ibarettir. Uçan kuşa vaadin ve taahhüdün bulunduğu beyannamelerde memurlara yönelik elle tutulur bir vaat veya taahhüt bulunmamaktadır. Sadece karınlarını doyurabilir hale getirilen memurlara ilişkin sorunlar nasıl beyannamelere giremiyor? Sorun çözücü vaatler neden beyannamelerde yer almıyor? Seçim beyannamelerinde memurlara karşı gösterilen duyarsızlığı anlamak mümkün değildir. Acaba siyasi partiler memurların oylarını cepte keklik mi görmektedir? Acaba siyasi partiler, yandaşı sendikalarla memurların oylarını kontrol altında tuttuklarını mı zannetmektedir?” ifadelerini kullandı.

Zengin açıklamasını “Memurları, hak ve çıkarları için, amaçları ayyuka çıkan yandaş  ve sarı sendikalardan ayrılmaya; ekmeklerini büyütme mücadelesini yürüten BASK ve bağlı sendikaların çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz” çağrısıyla sonlandırdı. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@