Meclis'te ‘Terbiye' Tartışması Çıktı, Sinirler Gerildi

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda dün akşam Yargı Paketi görüşmelerine CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile AK Partili Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu arasındaki “terbiye

Haberler 03.12.2014, 09:55
Meclis'te ‘Terbiye' Tartışması Çıktı, Sinirler Gerildi

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda dün akşam Yargı Paketi görüşmelerine CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile AK Partili Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu arasındaki “terbiye” tartışması damgasını vurdu.

Genel Kurul’da dün yaşanan “terbiye” tartışmasında tutanaklara “Terbiyeli ol, utanmaz adam”, “beynin çalışmıyor”, “adam değilsin sen be!”, "bir daha seni burada görmek istemiyorum, hadi git”, “yürü” sözleri yansıdı.

Tutanaklara şu konuşmalar yer aldı:

“KAMER GENÇ (Tunceli) - Şimdi, Anayasa Mahkemesi Başkanı durup dururken bir laf attı ortaya, dedi ki: "Seçimde baraj usulünü kaldıracağız." Ya Burhan Kuzu -bu nereden profesör olmuş, hangi yerden profesörlük almış- diyor ki: "Biz bu kararı yok sayarız, Anayasa Mahkemesini yok sayarız, kaldıracağız." Yahu, Burhan, bu Anayasa Mahkemesi… 12 Eylülde bu Meclis Anayasa'da bir değişiklik yaptı, bu değişiklikle Anayasa Mahkemesi Meclisin yerine geçerek o Anayasa'yı, halkoyuna sunulan metni değiştirdi. Eğer sen hoca isen, eğer sen Anayasa profesörü isen, sen eğer…

-“ TERBİYELİ OL, TERBİYELİ, UTANMAZ ADAM”-

BURHAN KUZU (İstanbul) - Terbiyeli ol, terbiyeli, utanmaz adam, terbiyeli ol!

KAMER GENÇ (Devamla) - Hâlâ kafan çalışmıyor, kafan çalışmıyor senin, hâlâ o beynin çalışmıyor.

BURHAN KUZU (İstanbul) - Yazıklar olsun sana be!

-“ACABA BEYNİN NASIL BİR BEYİN?”-

KAMER GENÇ (Devamla) - Böyle bir laf söylenir mi ya! Beynin çalışmıyor. Acaba beynin nasıl bir beyin? Olur mu böyle?

-“ADAM DEĞİLSİN SEN BE!”-

BURHAN KUZU (İstanbul) - Adam değilsin sen be!

MAHİR ÜNAL (Kahramanmaraş) - Sayın Başkan, bunlar nasıl ifadeler?

OSMAN AŞKIN BAK (İstanbul) - Sen hangi hukuk fakültesini bitirdin? Ayıp ayıp!

KAMER GENÇ (Devamla) - Şimdi, diyor ki: "Efendim, Anayasa Mahkemesini kaldıracağız." Böyle bir şey olur mu arkadaşlar ya?

BURHAN KUZU (İstanbul) - Hâkim değilsin, hukukçu değilsin, kimsin sen be!

-“BİR DAHA BURAYA GELME, BİR DAHA SENİ BURADA GÖRMEK İSTEMİYORUM, HADİ GİT”-

KAMER GENÇ (Devamla) - Sen nasıl Anayasa Komisyonu Başkanısın? Bir daha buraya gelme, bir daha seni burada görmek istemiyorum, hadi git. Böyle bir şey olur mu ya! Anayasa Mahkemesini ben hoşuma gitmedi diye karar şey edeceğim.

OSMAN AŞKIN BAK (İstanbul) - Sen nasıl hâkim oldun?

BURHAN KUZU (İstanbul) - Sen anlamazsın o işlerden.

OSMAN AŞKIN BAK (İstanbul) - Sen hukukçu musun?

KAMER GENÇ (Devamla) - Anayasa Mahkemesi de perde arkasında sizinle anlaşıyor. Yani kaçak sarayda, uçaklarda, yolsuzluklarda sıkışmış AKP, suni bir gündem yaratmaya çalışıyor. Bunlar oyuncak bulmuşlar, millete oyun etmeye çalışıyorlar. Değerli arkadaşlarım, biz bunların oyunlarını yutmayız. Bakın, siz şu memlekette öyle bir tuzaklar kuruyorsunuz ki siz ne kadar tuzak kurarsanız kurun, o lağımın içinden kurtulamayacaksınız çünkü bu işin sonu çok felakettir.

-“HADİ ORADAN BE! YÜRÜ!”-

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Hadi oradan be! Yürü!

KAMER GENÇ (Devamla) - Memleketi kardeş kavgasına getiriyorsunuz, ülkeyi parçalıyorsunuz, devletin kurumlarını yok ediyorsunuz, eğitimi yok ediyorsunuz; ondan sonra, Burhan Kuzu gibi milletin karşısına çıkardığınız kişiler de öyle cahilane laflar ediyorlar ki biz utanıyoruz, bunlar nasıl hocalık yapıyor diye. Böyle bir şey olmaz ya, ben hayret ediyorum ya! (CHP sıralarından alkışlar)

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Sen Dikmen'deki malların hesabını ver.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@