Meclis Genel Kurulu'nda Yargı Paketi Başlıyor, Bütçe Maratonu Komisyonda Bitiyor

ANKARA (ANKA)  - Türkiye Büyük Millet Meclis’i bu hafta yoğun bir gündemle çalışacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden 2015 Mali Yılı Bütçesinin g

Haberler 23.11.2014, 11:45
Meclis Genel Kurulu'nda Yargı Paketi Başlıyor, Bütçe Maratonu Komisyonda Bitiyor

ANKARA (ANKA)  - Türkiye Büyük Millet Meclis’i bu hafta yoğun bir gündemle çalışacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden 2015 Mali Yılı Bütçesinin görüşmeleri Salı günü komisyonda tamamlanacak. HSYK’da değişiklik öngören düzenlemenin de içinde olduğu yargı paketi de bu hafta Genel Kurul gündemine inecek. İçtüzük değişikliği konusunda siyasi parti temsilcileri ile ilk toplantısını yapan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 26 Kasım Çarşamba günü yeniden toplantı yapacak. Partiler maddelerde anlaşırsa yeniden çalışma başlayacak.

 

-YARGI PAKETİ GENEL KURUL’A GELİYOR-

 

Hakim ve savcı maaşlarında artış, soruşturma usullerinde değişiklik, makul şüphe üzerine yer ve üst araması, Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısının artırılmasını içeren düzenlemelerin yer aldığı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri 25 Kasım Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanıyor.

Teklif ile boşalan, açılan veya dördüncü sınıftan üçüncü sınıfa geçirilen noterlikler Resmi Gazete'de ilan olunacak. Kıdemde eşitlik halinde Adalet Bakanlığı'nca verilen noterlik belge sıra numarası önce olan tercih edilecek.  İdari yargıda 5 yıl süreyle görev yapmış hakim veya savcılarla Cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş Danıştay üyelerinden hukuk fakültesi mezunu olmayanlar, talepleri halinde YÖK tarafından mevcut kontenjanlara ilave olarak hukuk fakültelerine sınavsız yerleştirilecek. Yargıtay'da yeteri kadar tetkik hakimi bulunacak. Tetkik hakimleri, meslekte en az 5 yılını fiilen dolduran adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcıları arasından HSYK tarafından atanacak.

 

-ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENLERİ KALDIRILIYOR-

 

Yargıtay Kanunu'nun "adli yılın açılışını" düzenleyen maddesi yürürlükten kaldırılıyor. Madde, "Her adli yıl Ankara‘da bir törenle açılır. Yargıtay Birinci Başkanı bir konuşma yapar. Açılış konuşmasının metni ve tören gündemi üzerinde daha önceden Başkanlar Kurulunun düşüncesi alınır" hükmünü düzenliyordu. Teklif ile;  Mesleğinde en az 3 yıl fiilen çalışmış avukatların hakimlik ve savcılık adaylığı sınavına girebilmelerine imkan tanınıyor. Bu konuda 5 yıllık fiili çalışma süresi kısaltılıyor. Adalet Müfettişlerinin yanısıra, HSYK müfettişlerine ve Adalet Bakanlığı iç denetçilerine de brüt aylık tutarlarının yüzde 5'i oranında ek ödemede bulunulacak.

Adli yargı hakim ve savcılar ile idari yargı hakim ve savcılara, 14 Şubat 2005 tarihinden 1 Eylül 2013 tarihine kadar verilen uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesini durdurma cezaları bütün sonuçları ile affedilecek. Af kapsamına giren disiplin cezalarının verilmesini gerektiren fiillerden dolayı, ilgililer hakkında disiplin inceleme, soruşturma ve kovuşturması yapılmayacak; devam eden disiplin inceleme, soruşturma ve kovuşturmaları işlemden kaldırılacak, kesinleşen disiplin cezaları uygulanmayacak.

Teklifle, Adalet Bakanlığı Yurtdışı Teşkilatı kuruluyor. Yurtdışı teşkilatına atanan adalet müfettişlerinin bu görevde geçirdikleri süreler, hakimlik ve savcılık mesleğinde geçmiş sayılacak. Adalet müfettişleri hakkındaki siciller, Adalet Bakanlığı Müsteşarı tarafından verilecek.

 

-MAKUL ŞÜPHE ARANACAK-

 

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, "şüpheli veya sanıkla ilgili arama" maddesinde yapılan değişiklikle, "yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir" ifadesindeki "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi, "makul" olarak değiştiriliyor.

Şüpheli ve sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimin tespiti; soruşturma aşamasında hakim, kovuşturma aşamasında mahkeme kararına istinaden yapılacak.

Avukatların soruşturma dosyalarının içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek almasına kısıtlama getiriliyor. Avukatın dosyanın içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alma yetkisi soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse savcının isteğiyle hakim kararıyla kısıtlanabilecek. Bu kısıtlama ancak; "kasten öldürme, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet suçlarına karşı suçlar ve casusluk, silah kaçakçılığı, zimmet, kaçakçılıkla mücadele" kapsamındaki suçlara ilişkin soruşturmalarda geçerli olacak.  Danıştay; 15'i dava, ikisi idari daire olmak üzere 17 daireden oluşacak.

 

-BÜTÇE MARATONU’NUN KOMİSYON GÖRÜŞMELERİ TAMAMLANIYOR-

 

2015 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri 25 Kasım Salı günü tamamlanıyor. Bütçe görüşmeleri 24 Kasım Pazartesi günü; Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı’nın bütçeleri ele alınacak.  25 Kasım Salı günü ise; Maliye Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçe görüşmelerinin ardından, Gelir Bütçesi Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarılarının Maddeleri ele alınacak. Bütçe görüşmeleri Aralık Ayı’nın ikinci haftası ise Genel Kurul gündemine gelecek.

 

-SİYASİ PARTİ GRUP TOPLANTILARI-

 

4 siyasi parti AK Parti, CHP, MHP ve HDP Grup toplantıları da Salı günü yapılacak. Liderler Türkiye gündemindeki önemli gelişmeleri değerlendirecek.

 

-ÇARŞAMBA GÜNÜ İÇTÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN  YENİDEN TOPLANTI YAPILACAK-

 

 İçtüzük değişikliği konusunda siyasi parti temsilcileri ile ilk toplantısını yapan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 26 Kasım Çarşamba günü yeniden toplantı yapacak. Partiler maddelerde anlaşırsa  çalışmalara  başlanacak. (ANKA)

(BK/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@