Lagarde'dan Kota Reformunu Gündemine Almayan Abd Kongresi'ne Tepki

ANKARA(ANKA) – IMF Başkanı Christine Lagarde ABD Kongresi’nin yıl sona ermeden IMF Kota ve Yönetişim Reformu’nun öngördüğü yasal düzenlemeleri gündemine almamış olmasından

Haberler 13.12.2014, 14:48
Lagarde'dan Kota Reformunu Gündemine Almayan Abd Kongresi'ne Tepki

ANKARA(ANKA) – IMF Başkanı Christine Lagarde ABD Kongresi’nin yıl sona ermeden IMF Kota ve Yönetişim Reformu’nun öngördüğü yasal düzenlemeleri gündemine almamış olmasından hayal kırıklığı duyduğunu bildirdi.

Lagarde IMF Kota ve Yönetişim Reformlarına ilişkin yazılı açıklamasında IMF üyelerinin ABD’ye, IMF’nin 2010 Kota ve Yönetişim reformlarını yıl sonu itibarıyla onaylaması çağrısında bulunduğunu ve bu beklentide olduğunu bildirdi. Reformların kabulünün Fon’un kredibilitesi, yasallığı ve etkinliğini güçlendirmesi için kritik önemde olmayı sürdürdüğünü belirten Lagarde, reformların aynı zamanda üye ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında yeterli kalıcı kaynakları sağlaması açısından önem taşıdığını belirtti. Lagarde,  “AB Yönetimi tarafından ABD Kongresi’nin önünde halihazırda bütçe yasası içinde bulunmadığı konusunda bilgilendirilmiş bulunuyorum. ABD yetkililerine hayal kırıklığımı ifade etmek isterim ve hızla onaylanmasına yönelik çalışmaya devam etmelerini umarım” dedi.

Lagarde, IMF’ye üye ülkelerin talepleri doğrultusunda kota ve yönetişim reformlarında ilerleme sağlamak için alternatif seçenekleri tartışmayı sürdüreceklerini bildirdi. IMF reformlarının yürürlüğe girmesi için ABD Kongresi’nin onayı gerekiyor. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@