Kültür Bakanlığı'ndan Bakur Açıklaması

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakur/Kuzey filminin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalden çıkarılmasına ilişkin olarak, “Bakanlığımızı sansür uygulayan bir kurum olarak göstermeye

Kültür Bakanlığı'ndan Bakur Açıklaması

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakur/Kuzey filminin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalden çıkarılmasına ilişkin olarak, “Bakanlığımızı sansür uygulayan bir kurum olarak göstermeye çalışmak en hafif ifadeyle yalan beyandır. Bu itibarla, aksine iddialar gerçekle bağdaşmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Bakur/Kuzey adlı filmin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalden çıkarılmasına Bakanlık tarafından karar verildiğine dair yapılan açıklamalara ve bunun sonucunda yapılan haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlığın İKSV’ye gönderdiği söylenen yazısına atıfla filmin kayıt-tescil belgesi olmadığından gösteriminin iptal edilerek sansür uygulandığının bildirildiği kaydedildi. Ancak söz konusu yazının festival yönetimine yeni gönderilmediği, ilgili mevzuatın hükümlerinin hatırlatıldığı 9 Ocak 2014 tarihinde gönderilen genel bir bilgilendirme yazısı olduğu kaydedildi. Festival yönetiminin eski tarihli genel bir yazıyı yeni gönderilmiş gibi lanse etmesinin kabul edilemez ve maksatlı bir tutum olduğu aktarılan açıklamada, “Festival yönetiminin tüm bilgi ve tecrübesine rağmen gerçekleştirdiği eksik uygulamaların neticesinde gelinen noktanın tamamen yönetim zafiyeti ve sorumluluk anlayışıyla bağdaşmayan bir durum olduğu açıktır. Hal böyle iken festival yönetiminin mevcut noksanlıkları ve yanlış uygulamalarını saklayarak, sanki Bakanlık sansür uyguluyormuş gibi bir anlayışa sevk edecek açıklamalarda bulunması bu sorumsuzluğu daha da pekiştirmektedir” denildi.

-“EN HAFİF İFADEYLE YALAN BEYANDIR”-

Özgürlüğün ancak yasaların uygulanmasıyla teminat altına alınabilecek en önemli değer ve istisnasız tüm kişi ve kuruluşlara sorumluluk yüklediğinin altı çizilen açıklamada, “Ayrıca filmle ilgili yapılan haberlerde ‘PKK belgeseli’ nitelemesinin kullanılmasının da işaret ettiği gibi ortada terör örgütü propagandasının söz konusu olması hiçbir şekilde temel demokratik değerlerle ve düşünce özgürlüğünün evrensel kriterleriyle bağdaşmayan bir durumdur. Bu noktada da ‘PKK belgeseli’ nitelemesinin işaret ettiği gibi, terör örgütü propagandası konusu da söz konusu vakfı ve festival yönetimini ilgilendirmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Festival yönetimince ve filmin yapımcıları tarafından filmin gösterimi için yerine getirmekle yükümlü oldukları yasal sürecin hiçbir şekilde başlatılmadığı hatta yok sayıldığı belirtilen açıklamada, “Noksanlıkları gizleyerek, yanlışlıklar silsilesi olarak devam eden bu süreçte Bakanlığımızı sansür uygulayan bir kurum olarak göstermeye çalışmak en hafif ifadeyle yalan beyandır. Bu itibarla, aksine iddialar gerçekle bağdaşmamaktadır” ifadelerine yer verildi. (ANKA)

(OLÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.