Kız Kulesi, Kadına Şiddete Hayır Dedi

Birleşmiş Milletlerin (BM) dünya çapında organize ettiği “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası”, Başkan Kadir Topbaş ve BM Direktörü Ingibjorg Gisladottir tarafından Kız Kulesi\'nde başlatıldı. Kampanya kapsamında İstanbul\'daki sembol yapılar turuncuyla ışıklandırıldı.

Haberler 26.11.2015, 18:02
Kız Kulesi, Kadına Şiddete Hayır Dedi

ANKARA (ANKA) -Birleşmiş Milletlerin (BM) dünya çapında organize ettiği “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası”, Başkan Kadir Topbaş ve BM Direktörü Ingibjorg Gisladottir tarafından Kız Kulesi'nde başlatıldı. Kampanya kapsamında İstanbul'daki sembol yapılar turuncuyla ışıklandırıldı.

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmeyi hedefleyen “Dünyayı Turuncuya Boya” hareketi dün akşam Kız Kulesi’nde düzenlenen törenle başladı. BM’nin dünya çapında organize ettiği kampanyanın başlama törenine UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş ve BM Direktörü Ingibjorg Gisladottir’in yanı sıra İBB Bürokratları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yer aldı.

-İSTANBUL'DAN DÜNYAYA KADINA ŞİDDETE HAYIR ÇAĞRISI-

Törende Kadir Topbaş, İstanbul’un dünyanın merkezi ve tarihin çeyiz sandığı denilen bir nokta olduğunu belirterek, BM'nin almış olduğu karar doğrultusunda tüm dünyada kadına şiddete dur temasını işlemek üzere 25 Kasım -10 Aralık tarihi arasında İstanbul ve New York’tan başlandığını ifade etti.

Zaman açısından İstanbul’un daha önce başladığını, etkinliklerin New York'ta daha sonra başlayacağını belirten Topbaş,  “10 Aralık'ta burada kapanış seremonisini yapacağız. Bizi görenler, duyanlar ve dinleyenler, bize katılmak isteyenler bu farkındalığı her yere yaysınlar ve kadına şiddet artık son bulsun. Beraberce huzur, barış ve güzellik içerisinde birlikte yaşayalım. Hepimize mutluluklar yansısın” ifadelerini kullandı.

Topbaş, “Maalesef son beş yılda bin 134 kadın şiddetle hayatlarını kaybetmiş. Bunların yarıdan fazlası kendi eşleri, partnerleri tarafından kendi evlerinde yapılmış. Bu, insani değerlerin yok olduğunun işaretidir” sözleriyle gelinen noktanın altını çizdi.

-“TURUNCU İYİMSERLİĞİN RENGİ”-

Kampanya hakkında bilgi veren BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Ingibjorg Gisladottir de, küresel olarak kadına ve kızlara karşı şiddet salgınına karşı farkındalık yaratmak istediklerini, turuncuyu ise iyimserliğin ve enerjinin rengi olduğu için seçtiklerini vurguladı. 10 Aralık'a kadar paydaşlar ve bireylerin turuncu renk altında birleşerek farkındalık yaratacağını dile getiren Gisladottir, şunları aktardı:

“Böylesi neşe ve iyimserlik renginin seçilmesini garip bulabilirsiniz. Ama biz kadına şiddeti durdurmak konusunda, iyimseriz ve bu dünyayı değiştireceğiz. Ne yazık ki, hiçbir ülke kadına karşı şiddet mevzusunda özgür kalmış değil. Dünyada kadınların yüzde 35'i şiddete uğruyor, bazı ülkelerde bu oran yüzde 75'e kadar çıkıyor. Türkiye'de kadınların yüzde 35'i fiziksel şiddet ve cinsel şiddete maruz. Rakamlar korku verici ve kabul edilemez. Bizim uyanmamızı gerektiren bir durum. Uyandırma çağrısı. Kadına şiddete son vermek adına birleşmeliyiz.”

-TARİHİ ESERLER VE ANITSAL YAPILAR TURUNCU RENKTE IŞIKLANDIRILACAK-

Konuşmaların ardından, Kadir Topbaş ve Ingibjorg Gisladottir butona basarak Kız Kulesi’ni turuncu renkle ışıklandırdılar. Boğaz Köprüsü ve Galata Kulesi gibi birçok sembol yapı ile bazı plaza ve AVM’ler de aynı anda turuncuyla ışıklandırıldı. “Dünyayı Turuncuya Boya” hareketi olarak da tanıtılan 16 günlük aktivizm kampanyası kapsamında; İstanbul'da kadına yönelik şiddet konusunda kamuoyunun farkındalığını arttırmak amacıyla Kent genelinde çeşitli mecralarda ve kamu binalarında çağrılar da yapılacak.

Türkiye ile beraber tüm dünyada geniş yankı bulması hedeflenen “Dünyayı Turuncuya Boya” çağrısı ile Türkiye genelinde de aralarında Ankara, İzmir, Gaziantep, Eskişehir ve Urfa'nın da bulunduğu birçok şehir turuncuya bürünecek. Dünya genelinde 70'i aşkın ülkede; Niagara Şelalesi, Avrupa Konseyi Binası, Hint Kapısı ve Ürdün’deki antik Petra kentinin ışıklandırılmasını da içeren 450'yi aşkın “Turuncu Etkinlik” yapılacak.

-SPOR MÜSABAKALARINDA ŞİDDETE HAYIR PANKARTLARI-

16 gün boyunca yapılacak futbol müsabakalarında, futbolcular sahaya kadına şiddete son mesajı veren pankartlarla çıkacaklar. Etkinliklerin başlangıcı olarak 15 Kasım 2015’te gerçekleşen ve 100 bini aşkın kişinin katıldığı Vodafone İstanbul Maratonu bu yıl “Kadına Karşı Şiddete Dur De” temasıyla koşuldu. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@